Природні ресурси України сприятливі для розвитку сільського господарства. Хороший клімат і родючі ґрунти дають можливість отримувати великі врожаї.
Що вигідно вирощувати в Україні у 2020-2021 роках
Природні ресурси України сприятливі для розвитку сільського господарства. Хороший клімат і родючі ґрунти дають можливість отримувати великі врожаї. Тому сьогодні аграрний сектор привертає все більше уваги, і багато підприємців розглядають варіант ведення бізнесу в цій сфері. Перше питання на порядку денному фермера-початківця: що вигідно вирощувати? Не на всі продукти рослинництва в нашій країні є достатній попит, і необхідно розібратися в цьому, щоб не працювати собі у збиток.
Найрентабельніші польові культури
Орні землі складають близько 80% сільськогосподарських угідь країни. Традиційно на полях вирощують зернові, бобові, олійні культури. Аналіз даних останніх років показує, що найбільш рентабельними є:
- Соняшник. Популярність олійної культури обумовлена хорошою врожайністю незалежно від кліматичних умов. Витрати на вирощування залежать від регіональних особливостей, але в будь-якому разі вони окупаються. Як посівний матеріал мають високий попит гібриди. У цьому випадку рослини дозрівають одночасно та мають практично однаковий розмір. Урожай може доходити до 20 центнерів з гектара за умови дотримання сівозміни та агротехнічних правил. Не менш популярні звичайні сорти, а також кондитерські та олійні види рослини. Рентабельність соняшнику тим вище, чим більше площа зайнята посівами.
- Кукурудза. Зернова культура має незмінний попит серед споживачів. З неї роблять багато різних продуктів, зокрема крупу, олію, борошно. Також кукурудзу використовують у ролі кормів для тварин. Сорт рослини вибирають залежно від мети, а ось технологія вирощування практично нічим не відрізняється. Що стосується врожаю, то при розрахунку 20 кг зерна на 1 гектар площі дозріває приблизно 80 тисяч качанів. Рентабельність кукурудзи багато в чому залежить від регіону вирощування, застосування нових технологій та якості насіння.
- Сорго. Багаторічна злакова рослина швидко набирає популярність серед аграріїв країни, і це не дивно, адже вирощування культури дуже вигідно. Сорго стійко переносить посуху, майже не вражається шкідниками та хворобами. Невибаглива культура придатна для висаджування в бідному та засоленому ґрунті, при цьому не вимагає застосування спеціальної техніки. Сорго буває зернове, цукрове, лимонне, віничне, трав'янисте. Усього налічують 70 культивованих сортів рослин, і кожен вид активно застосовується в різних сферах: від тваринництва до парфумерії. Рентабельність культури становить близько 200%. Увага: ця злакова рослина є одним із найцінніших джерел біопалива. За ефективністю й економічністю застосування сировини культура перевершує популярну в цій галузі кукурудзу.
- Пшениця. При дотриманні технології вирощування, застосування добрив і захисту рослина дає високий відсоток врожаю. Пшениця є найважливішою їжею для 2,5 млрд людей у 89 країнах світу, тому попит на зерно стає дедалі більшим. Добре зарекомендували себе за рівнем урожайності гібридні сорти, середній показник яких становить 10-11 т/га.
- Соя. Ця культура цінна своєю здатністю задовольнити потребу людини в рослинному білку. Зацікавленість у якісному зерні постійно підвищується, і попит на сою зростає. В останні роки за відсотком рентабельності вона змагається з пшеницею. Сорти необхідно вибирати в залежності від планованої місцевості висадки, при дотриманні технології вирощування врожай може становити від 30 до 40 центнерів з гектара. Крім інших вигід, соя оздоровлює землю, насичуючи її азотом. Після неї можна вирощувати будь-яку іншу культуру. Додаткові витрати на підготовку ґрунту в цьому випадку не будуть потрібні. Ринок сої в Україні розвивається, динаміка цін стабільна, і, завдяки постійному попиту, прибутковість вирощування максимальна.
Щодо питання, яку культуру вигідно вирощувати, крім перерахованих варіантів, до списку прибуткових потрапляють горох, ячмінь і просо.
Популярні тепличні рослини
Основний прибуток з теплиці отримують за кілька тижнів до сезону появи продукту на ринку. У цей час попит стає більше, ціни, відповідно, вище, а проблеми з реалізацією мінімальні. У теплиці вигідно вирощувати:
- розсаду;
- зелень;
- лікувальні рослини;
- огірки, томати, редис;
- полуницю, малину;
- квіти;
- гриби;
- кавуни, дині.
При дотриманні умов вирощування теплиця дозволяє отримувати плоди круглий рік. Протягом осінньо-зимового сезону можна збирати кілька врожаїв різних культур, особливо вигідно в цей час вирощувати зелень і всі види салатів.
Вітаміни завжди в ціні
Виробництво овочів відкритого ґрунту залучає все більше аграріїв. Попит на ринку на свіжі вітаміни є завжди, і прибуток від продажу досить стабільний. У 2020 році, як і в попередній час, мають популярність такі культури:
- картопля;
- капуста;
- часник;
- морква;
- буряк;
- томати;
- огірки.
Вирощування фруктів також досить вигідно, хоча це належить більше до сезонного бізнесу. За правильного підходу отримати прибуток можна навіть з невеликої ділянки. Найбільшу популярність у регіоні мають яблука, груші, сливи, персики.
Щодо ягід, то тут досить широке поле діяльності, тому що попит є завжди. Більшість аграрних господарств вирощують на продаж такі плоди:
- вишню;
- черешню;
- полуницю;
- смородину;
- малину;
- ожину.
Окремо стоїть питання про лохину. Останнім часом вона вибивається в лідери по плантаціях, тому що ціна на цю ягоду стабільно висока.
Кілька рекомендацій по суті
Перш ніж зайнятися аграрним бізнесом, вивчіть уважно питання про те, яку культуру вигідно вирощувати в Україні. Це допоможе прийняти правильне рішення та приступити до реалізації плану. Другим ключовим моментом є закупівля насіння. Тут важливо уважно й відповідально підійти до справи, тому що від посівного матеріалу безпосередньо залежить урожай. Розв’язати проблему допоможе вибір відповідального продавця, який реалізує тільки якісні товари відомих брендів.
Цікаво: до середини XXI століття потрібно буде на 70% більше їжі, ніж зараз. Такий прогноз зробила ООН, підрахувавши приріст населення до 2050 року. Число людей у всьому світі збільшиться на 2,5 млрд і складе 9,1 млрд осіб. Відповідно, попит на аграрну продукцію буде зростати з кожним роком.