Сільське господарство 4.0 — приклад розвитку в Україні

Сільське господарство 4.0 — приклад розвитку в Україні

Сільське господарство 4.0 — приклад розвитку в Україні

03 / 07 / 2025

Технічний прогрес не стоїть на місці. Роботизовані системи, використання штучного інтелекту та інші рішення активно впроваджуються у різних сферах діяльності. Це суттєво полегшує роботу, навчання, оптимізує виробничі процеси.

Сільське господарство також розвивається, тому і в аграрному секторі багато що змінилось. Розгляньмо сьогодні, в чому суть четвертої аграрної революції та як вона впроваджується в Україні.

Що таке сільське господарство 4.0?

Сільське господарство 4.0, або четверта аграрна революція, — це новий етап розвитку аграрного сектору, що базується на цифрових технологіях, автоматизації, аналітиці даних і взаємодії всіх елементів агровиробництва через Інтернет речей (IoT). Це своєрідна революція, яка змінює підхід до ведення сільського господарства.

Представлена концепція поєднує сучасні інновації, як-от:

  1. інтернет речей (IoT) — сенсори, дрони, GPS-навігація;
  2. штучний інтелект (AI) — прогнозування врожаїв, аналіз ґрунтів;
  3. великі дані (Big Data) — обробка й аналіз великих обсягів інформації;
  4. роботизація та автоматизація — автономна техніка, розумні ферми.

При цьому концепція підтримує сталий розвиток сільського господарства, тобто вона забезпечує раціональне використання земельних, водних, ґрунтових та біологічних ресурсів, запобігання ерозії ґрунту, збереження біорізноманіття.

сільске господарство 4.0 - 1

Особливості й відмінності від попередніх етапів

У розвитку сільськогосподарської галузі визначається чотири основних етапи розвитку:

  1. Ручна праця і тваринна сила. У цей період переважало землеробство на основі роботи руками й тягової сили коней та волів. Машини були відсутніми, а отже, не використовувались навіть у великих господарствах.
  2. Механізація. Цей етап пов'язаний із появою та активним поширенням с/г техніки. Землероби почали експлуатувати плуги, трактори, жатки й комбайни, що суттєво полегшило та пришвидшило людську працю.
  3. Хімізація. Період, що характеризується активним застосуванням мінеральних добрив, пестицидів та розвитком селекції культур.
  4. Цифрове сільське господарство. Це сучасний період, який почав активно впроваджуватись ще з початку 2000-х і триває до сьогодні.

Перехід між цими етапами у світі проходить по-різному, і якщо ще десь в Африці домінує ручна й механізована праця, то в США, Європі та Україні також уже активно впроваджується четвертий етап.

Технології, що формують Сільське господарство 4.0

Сучасні технології в аграрному секторі активно використовуються навіть у невеликих господарствах. До основних методик належать:

  1. Сенсори — для вимірювання вологості, температури та pH ґрунту.
  2. Дрони — для моніторингу полів, розпилення ЗЗР, складання мап.
  3. GPS та ГІС-системи — для точного землеробства.
  4. Big Data — аналіз аграрних даних у режимі реального часу.
  5. AI та машинне навчання — для прийняття рішень та прогнозування врожайності.
  6. Автоматизовані системи зрошення — економія ресурсів і підвищення їхньої ефективності, а також роботизовані комбайни та трактори — зменшення людського фактора, полегшення праці.

Звичайно, ще не всі господарства мають змогу активно впроваджувати ці технології, але радує те, що все ж інтерес до сучасних систем зростає щороку. Постійно з'являються новини сільського господарства про використання розумних систем внесення добрив, датчиків керування глибиною висіву тощо.

Сільске господарство 4.0 -- 2

Переваги Сільського господарства 4.0

Застосування передових технологій в аграрному секторі має низку особливих переваг:

  1. оптимізація врожайності — завдяки точному агромоніторингу;
  2. зменшення витрат — зниження кількості потрібних коштів на воду, пальне, добрива, екологічність — скорочення хімічного навантаження;
  3. прогнозування — запобігання хворобам, шкідникам, кліматичним ризикам;
  4. прозорість ланцюга постачання — завдяки блокчейну;
  5. залучення молоді до аграрного сектору — через технології.

Розумне використання технологій робить аграрний бізнес прибутковішим, екологічним і стійким до викликів часу.

Виклики для України

Попри військове вторгнення, наша країна вже зробила значний крок у впровадженні агротехнологій 4.0. Але все ж перед нашими фермерами ще виникає чимало проблем. Це нерівномірний доступ до цифрових технологій між великими агрохолдингами та дрібними фермерами, недостатня цифрова освіта аграріїв. Також висока вартість впровадження новітніх технологій створює певні перешкоди.

Перспективи розвитку агросектору

Перспективи розвитку сільського господарства в Україні насправді досить позитивні. На сьогодні близько 80 % підприємств вже використовують автопілоти (трактори та комбайни). 70 відсотків обладнані датчиками моніторингу, а 34 % мають автоматичні обприскувачі. Крім того, 22 відсотки господарств вже застосовують ШІ для прогнозування врожайності та виявлення хвороб.

Україна має високий потенціал у розвитку Сільського господарства 4.0 завдяки:

  1. великій площі родючих земель;
  2. активній ІТ-галузі;
  3. міжнародній інтеграції та експорту с/г продукції;
  4. державним і донорським програмам підтримки.

Якщо вас цікавлять розумні технології, то гарні сучасні рішення можна знайти, звернувшись до компанії «Агріматко-Україна». Спеціалісти підбирають техніку з урахуванням сільськогосподарських зон України та природних умов, тому впровадження інновацій вплине лише позитивно на урожай і прибуток.

 
Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com