Вирощуємо кукурудзу на продаж – що для цього необхідно та наскільки це рентабельно

Вирощуємо кукурудзу на продаж – що для цього необхідно та наскільки це рентабельно

Вирощуємо кукурудзу на продаж – що для цього необхідно та наскільки це рентабельно

19 / 02 / 2021

Якщо говорити про країни американського континенту, то тут провідною культурою для експорту є кукурудза. Щодо Європи, зокрема України, то тут вона тільки набирає популярність серед фермерів і наразі приносить від 400 до 800% прибутку. З огляду на підвищену рентабельність, багато хто цікавиться, що необхідно врахувати при вирощуванні цієї культури та скільки доведеться вкласти у справу.

Вибираємо земельну ділянку

Одним із найважливіших факторів, на які варто звернути увагу, є ділянка. Якщо вибирати чорноземи, супіски й суглинки, то можна отримати чудовий урожай – ось чому найчастіше віддають перевагу степовій частині країни. Крім того, до ділянки є кілька додаткових вимог. Це:

 • відсутність застоїв вологи;
 • оптимальна водопроникність землі;
 • пристойний запас поживних речовин у ґрунті;
 • відкрита місцевість.

Віддавайте перевагу відкритим ділянкам, де найбільш сонячно і до цього росли озимі, зернобобові або просапні культури. Також важливо розуміти, що кукурудза виснажує ґрунт, тож варто уникати її вирощування на одному й тому самому місці більше ніж один рік поспіль.

Оранка перед посівом

Культивацію під кукурудзу проводять навесні, коли ґрунт достатньо підсихає і його температура досягає 8-12 градусів. Безпосередньо перед сівбою необхідно зробити дрібне розпушування – це допомагає зруйнувати капіляри та зберегти вологу в землі. Зазвичай початок робіт визначається фермером з урахуванням кліматичних умов, а також стану землі.

При цьому всім вкрай важливо зберегти структуру ґрунту – саме тому в роботі використовується тільки легка комбінована техніка, а оброблення проводиться виключно на глибину загортання насіння. Застосовуються борони й земляні катки. Боронування використовують для вирівнювання верхнього шару ґрунту та створення дрібногуркуватої структури.

При оранці бувають такі помилки:

 • робота з сирим ґрунтом;
 • надмірно глибоке розпушування;
 • застосування важкої техніки з великою кількістю проходів.

Якщо після первинного оброблення на ґрунті залишилися борозни, то їх можна прибрати за допомогою дискових лущильників. Щодо висадки насіння, її здійснюють не пізніше ніж через добу після того, як ділянку зорали.

Як підвищити ефективність при вирощуванні

Раніше вже згадувалося, що кукурудза вимотує землю, на якій росте, і вимагає підгодівлі. Дуже важливо удобрити ділянку компостом або гноєм ще з осені – якщо цього не зробили, то провести процедуру можна за 7-10 днів до висіву. Також навесні додатково до ґрунту вносяться азотні й калійні добрива. Гній у цей період використовувати заборонено, оскільки він нагрівається та призводить до загибелі насіння.

Для високої врожайності потрібно заздалегідь підготувати зерна та проводити посів за температур не нижче ніж +10 градусів. Найкращий урожай дає культура, яка контактує з сонячними променями не менше ніж 12 годин на добу та росте при температурному режимі у 24-28 градусів.

Які сорти допоможуть підвищити прибуток

Спочатку необхідно провести класифікацію видів кукурудзи, щоб розуміти, на які краще звертати увагу. Варто враховувати харчові сорти, оскільки вирощування кормових не так вигідно.

Харчові поділяють на гібридні та звичайні. Щодо походження насіння, є європейські й українські. Увагу слід звернути на перші. У досвідчених фермерів вони дають до 10 тонн з гектара, а ось з вітчизняних виходить не більше 6-8 тонн. Варто врахувати, що гібриди українського походження також відзначаються низькою стабільністю та в другому поколінні вже не дають великого, здорового врожаю.

Підбір роблять з урахуванням ґрунту й особливостей клімату. Найбільше звертають увагу на період дозрівання – якщо ділянка в холодному регіоні, то вибирають скоростиглі сорти, оскільки тут менше сонячних днів. Його оцінюють у спеціальних балах ФАО, використовуючи шкалу від 100 до 900 одиниць. У ній 10 балів дорівнюють приблизно 2 дням дозрівання. Якщо говорити про степову зону, то тут оптимальним буде показник у 250-500 ФАО.

Серед вітчизняних продуктів мають популярність «Спірит», «Піонер», «Санденс». А ось серед європейських варто вибирати сорти «Рустика», «Монсанто».

Ще кілька корисних порад

Якщо дотримуватися попередніх пунктів, то можна отримати непоганий урожай, але є й пара варіантів, як ще більше підвищити ефективність:

 • купувати вже оброблений посівний матеріал, що виключає виникнення хвороб культури;
 • проводити обробку сходів механічним способом, оскільки ручний менш ефективний і неекономічний;
 • вибирати невибагливі та стійкі сорти.

Крім того, рекомендується збирати качани за кілька днів до дозрівання, якщо вони підуть на продаж під консервовану продукцію.

Нюанси реєстрації

Перший крок до організації кукурудзяного бізнесу – юридична реєстрація. В Україні вести таку справу можуть:

 1. Сімейні фермерські господарства, які є нововведенням з боку уряду. З'являється можливість оформити господарство без використання найманої сили з отриманням дотацій від держави. Сплата податків відбувається за спрощеною схемою.
 2. Фізособи. Тут можуть використовуватися наймана праця й оплата податків за більш простою схемою, без наймання бухгалтера, але є обмеження за оборотом у рік.
 3. Юридичні особи. Варіант для великих компаній.

Як тільки ви розв’яжете це питання, варто потурбуватися про матеріально-технічну базу. Сюди входять:

 • ділянка землі (є ліміти за площею для сімейних господарств);
 • техніка – мультикультиватор з дисковою бороною та сівалка;
 • приміщення для зберігання зібраного врожаю й готової продукції.

Для малих підприємств пріоритетною є оренда техніки на період оброблення. Це дає можливість уникнути серйозного зниження прибутку на старті та прибирає необхідність переживати щодо боксів для зберігання й пошуку водіїв.

Важливо розуміти, що основний збір відбувається вручну – так менше шансів пошкодити качани. Саме тому до моменту прибирання потрібно знайти робітників і транспорт для перевезення до складу або покупця.

Збут врожаю та розрахунок витрат

Є кілька способів, як реалізувати зібрану кукурудзу. Підприємець може зайнятися цим самостійно або продати продукцію гуртовим покупцям. У цьому разі виробники кукурудзяного борошна й консервні заводи запропонують близько 4-5 гривень за один початок – ви позбавляєтеся зайвих турбот щодо подальшого оброблення, транспортування.

Якщо є бажання значно збільшити доходи, то можна зробити таке:

 • змолоти продукт у борошно та продавати;
 • виробляти консерви самостійно;
 • збувати кукурудзу через точки реалізації.

У такому разі знадобляться додаткові робочі, техніка, місця для зберігання, обладнання. Останній спосіб буде найбільш складним, оскільки доводиться відкривати ще одне підприємство – при цьому окупність приємно дивує, тому що в окремих регіонах готова варена кукурудза продається за ціною у два або три рази дорожче.

При найкращому збігу обставин, якщо ви правильно вибрали сорт і місце для посіву, можна зібрати до 50 тисяч качанів, що складе приблизно 200-250 тисяч доходу з 1 гектара. З огляду на оброблення, техніку, зарплату робітникам і купівлю насіння, підприємець отримує чистого прибутку в обсязі від 100 тисяч до 150 тисяч.

У разі збільшення площі посівів зростає рентабельність – фактично витрати стають менше, особливо якщо з'являється можливість один раз придбати техніку, а не орендувати її весь час.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com