Особливості твердих сортів пшениці

Особливості твердих сортів пшениці

Особливості твердих сортів пшениці

29 / 09 / 2021
Тверді сорти пшениці зайняли міцні позиції на сучасному ринку зернових культур.

Тверді сорти пшениці зайняли міцні позиції на сучасному ринку зернових культур. Це пов’язано з відмінними характеристиками й прийнятними умовами вирощування. В Україні для цього підходять всі райони, окрім гірських.

 

 

Особливості культивування

Кращими регіонами для високих врожаїв є ті, де переважає сухий спекотний клімат з м’якою зимою. У разі правильного, проте нескладного догляду, а також своєчасного висівання твердозернові сорти спокійно реагують на посуху.

Залежно від термінів висівання, пшениця традиційно ділиться на дві групи – яра та озима. Терміни збору врожаю обох видів визначаються погодними умовами. Озима відрізняється достатньою морозостійкістю. Однак її культивування пов’язане із суворими вимогами до яровизації. Від цього залежить стійкість культур до низьких температур. Тому завершити процес необхідно до початку значних холодів. Процедуру загартовування не можна прискорювати штучно, тому що це знижує стійкість пшениці.

Яровизація допомагає стимулювати важливі біологічні процеси, які підвищують врожайність. Це пов’язано з тим, що активна фаза вегетації настає після того, як паросткам/зав’язі перестають загрожувати перепади температур. Терміни яровизації коливаються в межах місяця-двох, вона може завершуватися за температури від +5 °С до -8 °С, а для деяких гібридів і нижчої.

Крім цього, тверді сорти вимогливі до попередників. Кращими є бобові, гречка, багаторічні трави. Обробку ґрунту під культуру потрібно починати вчасно – не пізніше середини жовтня. Протруювати насіння рекомендують за місяць до посіву. Також важливо своєчасно захищати від шкідників.

 

 

Види пшениці за хімічним складом насіння

Якщо переважають білок та його сполуки, то зерно відносять до категорії твердих. Використовується у виробництві борошна високої якості. Одним з різновидів, що має підвищений вміст клейковини, є дурум.

Коли пшениця багата на крохмаль, її визначають як м'яку. Борошно з неї добре підходить для здоби та інших кулінарних виробів.

Смакові характеристики готових борошняних виробів в основному залежать не від твердості зерна, а від рецептури. А ось харчова цінність різниться саме через вміст вуглеводів. Тому продукти з твердих сортів пшениці часто відносять до здорової їжі, що добре впливає на обмін речовин. На жаль, легкозасвоювані вуглеводи, якими багата випічка з м’яких сортів, можуть псувати фігуру. Це не привід відмовлятися від смаколиків, проте обмежити їх споживання іноді варто.

Перелік продуктів на основі пшениці дуже великий і займає значну частку в щоденному раціоні.

Як вибирати пшеницю для посіву

Для врожаю твердих сортів значущою є хороша якість насіння. Також на вибір впливають окремі фактори:

  • кліматичні умови регіону;
  • стан ґрунту;
  • можливі попередники.

Тому слід вивчити особливості наявних сортів, ознайомитися з рекомендаціями щодо вирощування, проаналізувати можливості й зробити правильний вибір.

Перелік пропозицій немаленький, серед них багато нових високоврожайних стійких гібридів, які можуть відрізнятися і термінами дозрівання (скоростигла, середньостигла, пізньостигла).

 

 

Споживання борошна з твердих сортів пшениці у світі досить високе. Це пов'язано з тим, що воно ідеально підходить для виробництва макаронних виробів. Однак хлібороби не поспішають відводити під твердозернові сорти багато місця, що пов’язано з рентабельністю вирощування. Хоча зрештою деякі складності культивування компенсуються високою ціною на зерно.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com