Як підвищити врожайність соняшнику за рахунок сучасних методів обробітку

Як підвищити врожайність соняшнику за рахунок сучасних методів обробітку

Як підвищити врожайність соняшнику за рахунок сучасних методів обробітку

02 / 08 / 2021

Соняшник серед аграріїв є однією з найпопулярніших культур в сівозміні. Причина криється в тому, що його обробка характеризується високою рентабельністю і приносить гарний прибуток. Крім цього, соняшник – це ще й основна олійна культура в СНД, тому попит на нього є щорічно.

Однак кожен фермер знає, що для отримання гарного прибутку важливо докласти зусиль, щоб виростити врожай. Зробити це непросто, соняшник вибагливий і вимогливий до погоди та обробки. Тому щорічно перед аграріями стоїть питання оптимізації процесу його вирощування. Успіх залежить від:

 • технології обробки;
 • якості посівного матеріалу;
 • сівозміни;
 • типу ґрунту;
 • дотримання термінів посіву;
 • строку прибирання.

Обговоримо нижче, яким чином ці методи впливають на врожайність і що потрібно робити, щоб її підвищити.

Вибираємо технологію посіву

На сьогодні при обробці соняшнику вдаються до 3 основних підходів:

 • класичний. Мінус технології в тому, що потрібно докладати багато зусиль для боротьби з дводольними бур'янами. Важливим заходом є внесення гербіцидів у ґрунт, який тягне за собою додаткові витрати;
 • експрес. Ця технологія має на увазі комплексну обробку після появи перших сходів. Всього необхідно зробити 2 внесення гербіциду;
 • Clearfield (перекладається як «Чисте поле»). Дана технологія забезпечує ефективний захист від різних бур'янів.

Серед сучасних фермерів найбільшого поширення набула саме Clearfield, оскільки за рахунок комплексної обробки вона дозволяє знищити рослини-паразити, що сприяє підвищенню врожайності.

Особливості вибору посівного матеріалу

На сьогодні насіння соняшнику розрізняють за сортами і гібридами. Перші являють собою рослини з певним набором характеристик й відмінними особливостями.

Сорти отримують в результаті тривалої селекції, і вони ж служать матеріалом для виведення гібридів (F1). Ці рослини є поколінням, що поєднує в собі всі кращі властивості «батьків». На відміну від сортів, гібриди краще переносять мінливості клімату, меншою мірою схильні до ураження хворобами і, що особливо важливо, більш врожайні (в середньому на 15%). Однак таке насіння – однорічне. Тобто гібриди не дають поколінь, в той час як сорт дає. Правда, кожен наступний рік якість посівного матеріалу знижується (супереліта, еліта, 1 репродукція, 2 репродукція...).

Крім того, розрізняється насіння соняшнику і за призначенням. Виділити можна наступні їх види:

 • олійні. Вони містять великий відсоток жирів, використовуються для виробництва масла;

 • кондитерські. Такі сорти і гібриди дають велике налите насіння, яке використовують в їжу (смаженим, сухим);

 • прості. На сьогодні таке насіння майже не використовується, оскільки воно поступається за врожайністю та якістю.

У сучасному сільському господарстві більшою мірою висівають олійні та кондитерські види насіння, віддаючи перевагу високоврожайним гібридам. Але також слід враховувати таке поняття, як термін вегетації. Згідно з цим параметром, сорти і гібриди соняшнику бувають:

 • ранньостиглими (вегетація триває до 90 діб). Зазвичай в них міститься близько 52% олії;
 • середньоранніми (дозрівають за 110 днів). Врожайність – до 30 ц/га. Відсоток олії в середньому становить до 55%;
 • середньостиглими (до 116 діб). Дають урожай до 40 ц/га. Олійність – 50–54%;
 • середньопізніми (до 120 діб).

Однак, щоб отримати хороший прибуток, важливо правильно вибрати посівний матеріал відповідно до кліматичних і ґрунтових умов певної зони.

Важливість сівозміни

Соняшник – це культура, яка споживає багато поживних речовин з ґрунту, роблячи його «біднішим». Якщо висаджувати його з року в рік на одному і тому ж полі, то якість насіння і врожайність поступово знижуватимуться. Через дефіцит мікро- і макроелементів рослини не будуть отримувати корисні речовини. Щоб не допускати подібного результату, полю необхідно давати «відпочивати» від соняшника, а культуру кожен наступний рік переносити на іншу ділянку.

За класичною технологією землеробства після цієї культури ґрунт залишають на декілька років. В цілому повертати соняшник на ділянку потрібно не раніше ніж через 5–7 років. Також дотримання сівозміни є одним із заходів попередження появи хвороб, шкідників і бур'янів.

При складанні ротаційної таблиці слід враховувати і тип культури-попередника, ця особливість теж багато в чому впливає на врожайність. Оптимально сіяти соняшник після зернових (ярих та озимих), кукурудзи. Поганими попередниками є культури з потужною кореневою системою, яка проникає глибоко в землю (а значить, більшою мірою споживають поживні речовини), бобові та широколисті (у них загальні шкідники і хвороби).

Звертаємо увагу на ґрунт

Соняшник відноситься до вимогливих культур. Уподобання до певного типу ґрунтів визначається особливостями розвитку кореневої системи рослини і потребою у волозі.

Для соняшника оптимальними є землі з глибоким орним горизонтом, пухкі (забезпечують хорошу проникність) і з високою вологоємністю. Подібним умовам відповідають піщані суглинки і лесові ґрунти. Саме на них можна отримати оптимальний урожай культури. Також при дотриманні правильної агротехніки підійдуть більш легкі типи ґрунтів з високим рівнем гумусу. А ось на мулистих і ділянках із застійною водою соняшник родить слабо.

Які добрива допоможуть підвищити врожайність

Щоб отримати гарну наповненість насіння, рослину потрібно забезпечити харчуванням, оскільки в період вегетації культури зростає витрата мікро- і макроелементів – азоту (15%), калію і фосфору (по 10% кожної речовини). Тому важливо наситити ґрунт необхідними компонентами ще до посіву.

В якості добрива вносять нітроамофоску (навесні) або амофос (восени) по 150–200 кг/га.

Визначаємо терміни посіву

Від цього параметра залежать якість сходів, а також стійкість рослин до погодних факторів. Ці параметри, своєю чергою, впливають на врожайність. В цілому при визначенні термінів посіву важливо враховувати не календарні значення, а температуру навколишнього середовища. Середньодобові показники t повітря повинні бути не менше 5 градусів, а ґрунту – не опускатися нижче 0.

Якщо ж брати до уваги календарні терміни посіву, то садять соняшник зазвичай після ярих або в один час з ячменем.

Вплив строків збирання

Як і з посівом, точних термінів немає. Збирають урожай з середини серпня по кінець вересня. Точні терміни можуть серйозно варіюватися в залежності від клімату регіону, погоди і періоду стиглості різних сортів і гібридів.

Орієнтуватися треба на метеоумови і стан самої культури – наповненість насіння, ступінь сухості (відсоток вологи). Цікаво, що прибирати соняшник можна навіть у заморозки, до такого підходу вдаються з пізніми сортами. Навіть якщо вони не встигли втратити вологість, сухий мороз допоможе їх трохи підсушити.

Також розповсюдженим засобом є прискорення дозрівання за рахунок десикації. Обробка гербіцидами суцільної дії дозволяє швидше висушити насіння, довести вологість до допустимої норми. Але якщо ядра будуть налиті слабо, то врожайність теж виявиться невеликою. Краще все ж дотримуватися термінів посіву, рекомендацій з вибору сорту або гібрида і правил агротехнології. Ці методи надійніші і допомагають домогтися високого врожаю.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com