При коморному зберіганні кукурудза майже завжди піддається атакам шкідників. Зараження її запасів комахами веде до втрати товарної та посівної якості. Розглянемо основні види шкідників, приблизно знайомимося з методами та засобами боротьби з ними.
Територіально шкідливі комахи поширені в південних регіонах України. Лускокрилі ушкоджують зерновий зародок, тому посівний матеріал пропадає.
Процес розмноження відбувається на свіжоприбраному зерні, на качанах, в меленій кукурудзі. Найбільш сприятлива для парування температура коливається від 20 до 30 °C.
Шкідник поширюється у складських комплексах, підсобних приміщеннях, цехах борошномельних та зернодробильних виробництв. Вогнівки часто роблять шкоду кукурудзі на підприємствах з виготовлення комбікорму для тварин.
Невеликий розмір сховища, унікальні особливості конструкції та сусідство з іншими товарами не перешкоджають розмноженню вогнівки. Комахи можуть з'явитися навіть у торгових залах магазинів. Підготовка приміщень, у тому числі опалюваних житлових, та профілактика обов'язкова, особливо при сприятливій температурі.
Залежно від погодних умов за рік з'являється 1–7 поколінь лускокрилого шкідника.
Форми існування вогнівки, міжнародна наукова назва якої – Plodia interpunctella:
Перед тим як зберігати на складі суху рослинну сировину, потрібно виконати перевірку щодо зараженості. При виявленні шкідливих організмів потрібно провести дезінсекцію відповідними препаратами.
Збережену кукурудзу необхідно висушити, очистити від домішок бур'янів. При появі лускокрилої вогнівки в регіоні рекомендується профілактична обробка контактними інсектицидами. Ще один важливий захід — регулярне прибирання складських приміщень, утримання в чистоті.
Це різновид молі, гусениця якої виїдає середину кукурудзи, де надалі утворюється лялечка. Коморний шкідник широко поширений у південних регіонах України.
Активно ушкоджує верхні шари кукурудзи. Глибина проникнення гусениць складає в середньому 4-10 см.
Дорослі особини являють собою метелика зі сріблястими крилами, розмір якого — 10–15 мм.
Методи профілактики такі: підготовка сховищ та кукурудзи, регулярний контроль за зараженістю. В інфікованому зерні присутні невеликі отвори, які пронизують верхній шар.
Шкідники ушкоджують зерно, через що у нього знижується схожість. Розмір жуків — 3-3,5 мм. Мають забарвленням коричневих і червоно-коричневих тонів. Найсприятливіший температурний режим для розвитку зародків у яйцях та зростання гусениць – 23–25 °C.
Шкідливі комахи відрізняються високою стійкістю до низького вмісту вологи.
Інша назва шкідника зерновий точильник. Комаха теплолюбна, розмножується при температурі понад +16,5 °C. Виявити шашеля дуже складно, адже на поверхні цей шкідник майже не з'являється. Одна з головних ознак — поява дорослих особин у безпосередній близькості від кукурудзи, що зберігається. Переміщуватись вони починають у період спарювання, тому відразу при виявленні необхідно підбирати засоби для знищення.
Шкідник значно знижує якість зерна кукурудзи. Стійкий до холоду. Харчується внутрішньою частиною зерна, робить непоправну шкоду для сходження.
Часто мешкають з більшими шкідниками, адже суринамський борошноїд — невеликий жук, він може самостійно прогризти оболонку. Поселяється у пошкоджених іншими комахами зернах.
Жук має забарвлення темно-коричневого тону і розміром тіла приблизно 3,5 мм.
На відміну від рисового довгоносика, коморний не може переміщатися повітрям через те, що має недорозвинені крильця. Цей вид шкідника зафіксовано у всіх регіонах України. Гусениця виїдає порожнину в зерні, і там утворюється лялечка.
Для боротьби зі шкідником часто використовують інсектицидну суміш, підбір якої потрібно проводити з урахуванням об’єму кукурудзи, що зберігається, типу складу і ступеня зараженості.
Ареал можливого інфікування зернових запасів – південні регіони країни. Головна небезпека довгоносика — це морозостійкість, адже комаха може зберігати функції життєдіяльності за температури -5 °C 3–4 дні.
Шкідлива комаха поширена на всій території України. Кліщі проникають під зернову оболонку та знищують зародок, що призводить до втрати кукурудзою посівних властивостей. Загальна схожість складських запасів може знизитися наполовину.
До профілактичних заходів належать підготовка сховища, регулярне прибирання, гарна вентиляція, а також інсектицидна обробка. Один з головних методів боротьби зі шкідником — сушка кукурудзи, адже комаха гине в зерні, вологість якого не перевищує 15%.
Зернові захищають від появи шкідливих комах ще в польових умовах, обробляючи посіви до прибирання врожаю, що не дає можливості потрапити яйцям, гусеницям або лялечкам на склад.
Стандартні захисні заходи включають:
Якщо не захищати кукурудзу від коморних шкідників, погіршаться якісні й товарні характеристики зерна, знижуються посівні властивості, іноді можливі кількісні втрати. З питання специфіки використання хімічних засобів захисту можете проконсультуватися у наших фахівців.
БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ