Плюси повторних посівів сої

Плюси повторних посівів сої

Плюси повторних посівів сої

02 / 01 / 2022
В останні роки соя увійшла до списку високомаржинальних сільськогосподарських культур

В останні роки соя увійшла до списку високомаржинальних сільськогосподарських культур, а вирощувати її навіть за середньої врожайності стало вигідніше, ніж пшеницю. Крім того, через високу рентабельність цієї бобової рослини багато аграріїв цікавляться отриманням двох врожаїв за один рік.

Варто зазначити, що сьогодні технології промислового землеробства забезпечують можливість повторного посіву сої за один теплий сезон. Посилена робота селекціонерів з виведення нових сортів цієї бобової культури привела до появи нових типів рослин, садіння яких можна виконувати не лише навесні, а й у середині літа, отримуючи непогані врожаї. У нашій країні така технологія вивчена не до кінця, але перспективи її масштабного впровадження вже простежуються.

 

 

У чому переваги

Можливість вторинного висіву сої після збирання врожаю та, як наслідок, отримання додаткового доходу надана фермерським господарствам завдяки не лише зусиллям селекціонерів, а й біологічним особливостям самої культури.

Так, у разі пізніх термінів садіння через зміни фотоперіоду (тривалості світлого й темного періоду доби) та теплового режиму розвиток рослини відбувається більш швидкими темпами. Зі свого боку, це призводить до істотного скорочення періоду вегетації сої. Саме ця особливість забезпечує можливість її застосування не тільки як основної, а й повторної або страхової культури.

Серед інших переваг вторинного вирощування сої в межах одного року слід зазначити:

  1. Позитивний вплив на якісні характеристики ґрунту. Після себе ця культура залишає велику кількість корисних для інших рослин компонентів. Серед інших азот – важливий елемент для вегетації озимої пшениці.
  2. Можливість оптимізації виробничих процесів за відсутності земельних наділів у резерві. Ця проблема актуальна для багатьох фермерських підприємств, які ведуть свою діяльність у південних регіонах країни. Два врожаї сої за рік – це важливі фінансові вигоди для будь-якого землеробського господарства.
  3. Підвищений вміст білка в багатьох сортах, виведених спеціально для вторинного літнього посіву. Завдяки цьому зібраний урожай може бути проданий дещо дорожче, ніж продукція весняного саджання.

 

 

До технології вторинного посіву сої звертаються аграрії багатьох країн. І це не тільки південні Аргентина, Бразилія або Мексика, але й такі розташовані, зокрема, в помірних широтах держави, як США та Росія. Безумовно, найкраще для цього підходять низькі широти північної півкулі, проте за у разі правильного підходу отримувати високі врожаї можна й у зонах із помірним кліматом.

Важливі моменти

Урожайність сої вторинного посіву залежить не тільки від вибраного сорту, а й від багатьох інших нюансів, серед них:

  1. Правильний підбір технології боротьби зі шкідниками. Влітку після дощів комахи стають особливо активними, а їх популяція різко зростає. Це потребує застосування специфічних інсектицидів.
  2. Потреба у внесенні добрив. Вона пов'язана з тим, що ґрунт втрачає свої якості після вирощування першого врожаю. Тому він потребує підживлення.
  3. Проведення заходів щодо боротьби з бур'янами тощо.

Крім того, важливо розуміти, що через особливості середньої широти (мінливості клімату) призначений для посіву в літній час посадковий матеріал сої потребує проведення інокуляції – оброблення за допомогою спеціальних бактеріальних препаратів, що сприяють прискоренню росту рослин. Це дозволить отримати середній урожай бобових навіть у разі мінливих погодних обставин.

Загалом же сою можна застосовувати як другу культуру після збирання озимих зернових, ранньої картоплі та капусти, ріпаку й олійного льону.

Інші чинники

Як стверджує багато експертів, урожайність сої за умови пізнього саджання, багато в чому залежить від присутності у ґрунті вологи. Причому чим вище буде цей показник, тим кращими будуть сходи та, як наслідок, одночасне дозрівання всього масиву насаджень. Звичайно, влітку ґрунт зазвичай містить набагато менше вологи, ніж навесні. Однак навіть у тому випадку, якщо вона знаходиться на глибині 10-12 сантиметрів, отримати врожайність культури у 13-15 центнерів з гектара цілком можливо.

Повторні посіви сої поділяють на два типи:

  1. Поукісні. Вони виконуються на зелену масу скошених культур наприкінці травня або ж у період з 10 по 20 червня.
  2. Пожнивні. Проводяться після закінчення збирання зернових рослин, до 5-10 липня. Однак у такому разі погодні умови можуть вносити корективи.

Але в будь-якому випадку для вторинних посівів необхідно використовувати виключно якісний посадковий матеріал, що пройшов необхідне хімічне та бактеріальне оброблення. А для вибору оптимального сорту, в залежності від розташування земельних наділів й інших умов, варто звернутися за професійними консультаціями до селекціонерів.

 

 

 

Істотною перевагою при вторинному висіві сої в південних регіонах для будь-якого сільськогосподарського підприємства є можливість зрошення земельних наділів. Річ у тому, що у разі такої технології вирощування важливі фази розвитку цієї культури припадають на серпень, а іноді й на початок вересня. У цей час (особливо в південних регіонах країни) спостерігаються тривалі посухи, що без додаткового зрошення наділів зазвичай не дає змоги отримати врожайність вище ніж 10-11 центнерів з гектара. Правильний полив дозволяє збільшити цей показник до 20-25 ц/га.

Крім того, в залежності від вибраного сорту, повторний посів сої може вимагати десикації (оброблення спеціальними розчинами перед проведенням покосу). Цей чинник також необхідно враховувати будь-якому с/г підприємству, що вирішило звернутися до використання такої технології оптимізації господарської діяльності.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com