Оптимальні терміни посіву соняшнику в Україні

Оптимальні терміни посіву соняшнику в Україні

Оптимальні терміни посіву соняшнику в Україні

05 / 12 / 2023

Соняшник – основна олійна культура в Україні, її вирощують у великих масштабах. Він популярний не тільки в харчовій промисловості, а й у фармацевтичній, хімічній галузях при виробництві парфумерії. Показники споживання рослинної олії у країні дуже високі.

В аграрній сфері України все більше посівних площ відводять під олійні культури. Лідером серед них є соняшник. Наша країна вважається одним із найбільших світових експортерів продукції, отриманої після збору цієї культури. Однак, щоб отримати хороший урожай, необхідно суворо дотримуватись низки вимог.

Коли сіяти соняшник

Головна проблема при вирощуванні цієї рослини – посушливий клімат у деяких регіонах України. Період без опадів може тривати 60-90 днів, при цьому температура повітря, як правило, висока. У результаті починається посуха — одна з основних причин зниження врожайності на 90%. Тому для підвищення кількості і якості валового збору необхідно чітко дотримуватися термінів посіву.

Залежно від термінів виділяють весняний і осінній висів. Дослідження показують, що останній не тільки не дає необхідних результатів, але може виявитися збитковим. Тому, говорячи про висівання соняшнику, згадують лише весняний термін. Проростання насіння починається при температурі від +6 градусів, тому агрономи відносять рослину до середньоранніх за часом для посіву.

Висівання навесні дає кілька важливих переваг:

 • - посіви в цей період отримують більше вологи;
 • - насіння проростає краще і не гниє, перебуваючи у ґрунті;
 • - молоді паростки деяких гібридних сортів стійкі до заморозків та витримують зниження температури до -3…-5 градусів.

Рекомендації щодо термінів від різних агрономів відрізняються. Одні стверджують, що найкраще закладати насіння у ґрунт, коли повітря прогрівається до 6–9 градусів, інші вважають оптимальною температуру +10 ... +12, треті — близько +16. Краще за все підлаштовуватися під погодні умови.

Терміни сівби у різних регіонах України

Коли теплішає і температура різко підвищується, волога з верхнього шару ґрунту випаровується швидше. У такий час соняшник варто висівати одночасно із зерновими культурами. Оптимальні терміни відрізняються для різних регіонів країни, але практично скрізь дотримуються тимчасового діапазону — приблизно від 15 квітня до 27 травня. В цей час виходить досягти високої врожайності.

У зоні степів діапазон відповідних термінів широкий, перед висіванням обов'язково використовують гербіциди. Спочатку дають прорости бур'янам, а потім позбавляються їх у процесі культивації або передпосівної обробки. На півдні висівати соняшник можна і раніше, за сприятливої ​​погоди це роблять уже наприкінці березня. У Запорізькій, Херсонській, Одеській областях – з 5, у Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській – з 15 квітня.

Показники врожайності при висіванні соняшнику у різні терміни виглядають так:

Дата

Температура ґрунту, °C

Середні дані станом на 2009–2012 роки.

6–7.03

2–3

0,58

25–31.03

5–6

3,10

22–30.04

9–12

3,19

28–29.05

18–22

3,23

8–10.06

23–25

2,96

Чому не можна затримувати терміни посіву

Сіяти соняшник після 10 червня не рекомендується, тому що це приведе до зниження вмісту олії та сильному падінню урожайності. Пізніше висівання може викликати небажані наслідки:

 • - верхній шар землі сильно пересушений, втратив багато вологи;
 • - посівний матеріал проростає нерівномірно;
 • - соняшник дозріває повільніше, втрачає велику кількість олії;
 • - збирають менше врожаю, ніж зазвичай;
 • - потрібно проводити десикацію.

Якщо погода несприятлива, варто обробляти листя препаратом Гумат Лист.

Як видно з таблиці, найвищих показників урожайності, зокрема в зоні степів, виходить досягти, якщо висівати культуру за температури 10–12 градусів. Як правило, за календарними термінами — це кінець квітня — початок травня. У цей час вже проростає досить бур'ян, від якого позбавляються за допомогою гербіцидів.

При вирощуванні соняшника важливо отримати екологічно чисту культуру. Тому найчастіше фермери проводять дві передпосівні культивації, щоб позбутися великої кількості бур'янів. В такому випадку можна взагалі відмовитися від застосування гербіцидів та отримати хороший, багатий урожай. Якщо все ж таки потрібні спеціальні препарати, їх зручно придбати в каталозі компанії «Агріматко-Україна».

Вимоги до якості та глибини висадження насіння

Необхідно використовувати посівний матеріал із високими показниками схожості та життєздатності. Як правило, беруть кондиційне насіння з чистотою щонайменше 98%, найкраще генетично однорідне, отримане від надійних постачальників. Якщо взяти посівний матеріал із сортовими домішками, це призведе до небажаних наслідків:

 • - рослини розвиватимуться нерівномірно;
 • - розпочнеться конкуренція між посівами;
 • - культура стане більш чутливою до захворювань;
 • - знизяться показники врожайності.

Також важливо дотримуватися оптимальної глибини посіву. Насіння закладають у зволожений ґрунт на глибину 3-4 см; якщо вона буде більше, зменшаться показники сходження. Збільшити висаджування до 6-10 см можна тільки якщо верхній шар ґрунту пересушений — уникнути цього вийде, не затягуючи з термінами та не чекаючи червня.

Оптимальна глибина для суглинистого або важкого ґрунту становить 3–4 см, його можна збільшити також для суперпіщаного ґрунту. При цьому важливо щоб посіви були рівномірними, тобто насіння скрізь закладали на рівну глибину. У результаті виходять однакові по висоті та іншим характеристикам сходи, які будуть інтенсивно та добре розвиватися.

Показники олійності та врожайності у зоні степів, залежно від термінів висівання, виглядають так:

Час висіву

температура, °C

Кількість, т/га

% жиру

15–17 квітня

6–8

1,74–1,76

46,6–48,3

5–7 травня

10–12

1,76– 1,74

46,5–48,4

25–27 травня

14–16

1,75–1,70

46,9–49,3

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com