Накочення посівів: відповіді на поширені питання

Накочення посівів: відповіді на поширені питання

Накочення посівів: відповіді на поширені питання

10 / 06 / 2021
Тема прикочування посівів актуальна для фермерів і хліборобів, але далеко не всі знають, навіщо це робити і коли краще починати.

Тема прикочування посівів актуальна для фермерів і хліборобів, але далеко не всі знають, навіщо це робити і коли краще починати. Багато хто відчуває труднощі під час вибору ковзанок. Яке обладнання варте уваги і дозволяє якісно провести операцію, розповімо далі. Також розкриємо всі тонкощі і особливості прикочування на грунтах тих чи інших видів. Після вивчення інформації не залишиться питань, ви зможете якісно виконати обробку поля.

Які цілі вирішує прикочування?

Цей різновид обробки грунту дозволяє розв'язати низку завдань, серед них:

 • вирівнювання рельєфу;
 • усунення середніх і великих грудок;
 • підвищення капілярності;
 • забезпечення швидкого прогрівання верхніх шарів грунту та ін.

Плануючи коткування, необхідно чітко поставити цілі. Результат буде різним при поверхневій обробці грунту до і після посівів. Він залежить від термінів застосування даного агроприема. Якщо необхідно розрівняти рельєф, прибрати грудки і створити комфортні умови для зростання дрібносем'яних культур, накочують до посівів, а після - при постановці таких завдань:

 • створення оптимальних умов для появи дружніх сходів;
 • поліпшення капілярності;
 • руйнування великих грудок;
 • «Запечатування» вологи після сівалки.

Прокочують, щоб забезпечити культурі нормальні умови для зростання. Так в грунті зберігається волога, яка завжди важлива. Це сприяє одночасному появі дружних сходів. Даний агроприйом - необхідність при роботі з глибистой і грудкуватої структурою землі.

Коли приступати до прикочуванням?

Як говорилося раніше, землю цим методом обробляють до і після посіву. У першому випадку краще максимально швидко виконати операцію після культивації, в ідеалі - в той же день. Чому? Відтягуючи обробку на легких ґрунтах, великі ризики втрати вологи, на важких - утворення великих сухих грудок, які завадять всій подальшій роботі. Правильно роблять ті, хто після посіву накочує відразу через кілька годин. Це дозволяє отримати хороші результати, в крайньому випадку обробити землю варто протягом дня.

Чи варто застосовувати агроприйом по сходам? Ні, щоб не пошкодити стебла і молоді корінці. Чи не накочують по сходам навіть при наявності величезних грудок або кірки щоб уникнути несприятливих наслідків, адже катки досить потужні машини. Використовувати дане обладнання доцільно до тих пір, поки немає паростків висотою в півсантиметра. Як правило, вони з'являються після закінчення 3-4 днів після посіву. Наявність сходів - однозначний привід для відмови від прокатування. У більшості випадків по грунті проходяться катками відразу після посіву або на наступний день. Проблеми з грудками зважаться після обробки сівалкою, але за умови достатньої зволоженості грунту і оптимального рівня вологи в ній.

Які катки краще?

Щоб відповісти на питання, потрібно визначитися, з якими завданнями повинні справлятися машини. Виходячи з цього - підбирати каток по потрібним характеристикам. За типом профілів вони бувають:

 • кільчасто-зубові - підходять для проведення після- та передпосівних робіт;
 • гладкі - застосовуються для прикочування після посівів на легких і середніх грунтах;
 • кільчасто-шпорові - використовуються після дискування і культивації з метою формування дрібно-груднястій структури.

При виборі діаметра враховують розмір грудок, відповідно, застосовують обладнання необхідних розмірів. Чим менше цей параметр, то більша тяговий опір.

Приклади оптимального вибору: при нестачі вологи при рядовому посіві застосовують клиновидні вузькі катки, а при розкидному або стрічковому - кільчасто-шпорові, на середніх і важких грунтах - кільчасто-зубові аналоги з діаметром 35-60 см.

Які особливості прикочування виділяють?

Цей агрозахід обов'язково рекомендують застосовувати після і до посіву дрібнонасінних культур, а ось для зернових - за бажанням. В останньому випадку необхідність прикочування визначають, виходячи від рівня вологи. При дефіциті краще вдатися до обробки, щоб «підняти» ресурс від нижніх до верхніх шарів для забезпечення швидкого проростання.

Насіння ріпаку, люцерни та інших дрібних культур досвідчені хлібороби завжди накочують після посіву. Контакт рослин з грунтом стає більш щільним. Більш того, при грудкуватої структурі вони просто не проростають. Сучасне обладнання дозволяє швидко впоратися із завданням, більшість сівалок сьогодні оснащені прікатнимі механізмами. Насіння укладають в борозни, присипають грунтом і після цього відразу проходять по території машиною. Виконувати операцію кілька разів сучасними сівалками немає необхідності.

Важливо: якщо грунт пересохла і посівні роботи були виконані несвоєчасно, тоді варто обов'язково прикатать грунт, щоб забезпечити хороші і рівномірні сходи.

Чи є альтернатива?

Ковзанки - незамінна техніка, коли необхідно вирішити перераховані вище завдання, але якщо після сівби утворилася кірка, також можна використовувати штрігельную борону або ротаційну мотику. З цього приводу висловили свою думку експерти:

 1. «Коли ми порівняли неприкітні і прикітні ділянки, то на останніх побачили більш дружні сходи. Результатом дуже задоволені ».
 2. «З незрозумілих причин сучасні катки європейського зразка роблять важкими, відповідно, потрібно на 50% більше тяги. Візьмемо, наприклад, McCormick X7.690. Він відмінно справляється з поставленими перед ним завданнями».
 3. «При вирощуванні дрібносем'яних культур ніяк не обійтися без ковзанки. Він незамінний на пересохлих грунтах і погано розібраних грунтах. В ідеалі краще мати в господарстві один 6-метровий каток ».

Вибираючи техніку для прикочування, експерти враховують гранулометричний склад грунту на конкретній ділянці, тип культури і терміни введення в експлуатацію обладнання.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com