Без продуктів сільського господарства людство існувати не може, але праця фермера важка і не завжди приносить очікуваний результат. Також він багато в чому залежить від кліматичних умов та складу ґрунту. Дослідження способів вирощування овочів привели вчених до створення більш досконалих технологій, що позбавляють землероба від такої невигідної залежності. Серед перевірених методик виділяється аеропоніка.
Її мета — домогтися високого врожаю без застосування шкідливих для здоров'я людини добрив та інших активаторів росту, а також зменшити зусилля/витрати на процес вирощування.
За допомогою аеропонних установок овочі та зелень можна вирощувати цілий рік, використовуючи метод активного кисневого насичення коренів, які знаходяться не в ґрунті, а вільно звисають у повітрі.
Для поливу застосовують крапельні системи зрошення, у яких використовують водні розчини поживних речовин.
Концепція аеропоніки була розроблена ще на початку ХХ століття, проте привернула до себе пильну увагу лише в двохтисячних. Це пов'язано з її суперечливою природою, яка виражається в ряді позитивних моментів і наявності недоліків.
Переваги аеропоніки:
Недоліки методу:
Незважаючи на такі нюанси, спосіб завойовує серця овочівників і починає активно використовуватися в передових аграрних країнах.
Дороге професійне обладнання на невеликій ділянці можна замінити саморобним. Для цього знадобляться:
Коли є намір вирощувати овочі в промислових масштабах, варто звернутися до досвіду фахівців та встановити систему, що відповідає вимогам вирощування рослин.
До його складу обов’язково включають калій, азот і фосфор. Решта інгредієнтів залежить від виду культури, етапів її розвитку. Ідеального співвідношення досягають методом проб. Також застосовують універсальні суміші, розроблені для подібної технології — гідропоніки.
Щоб самостійно приготувати перевірені розчини Кнопа, Елліса або Герікке, необхідно точно витримувати пропорції. Спочатку всі сухі речовини зважують, потім окремо розчиняють у невеликій кількості води, після того з’єднують їх і доводять обсяг рідини до необхідного.
Готуючи розчин, важливо дотримуватися одного правила: не використовувати водопровідну та жорстку воду.
Ультразвукові хвилі підвищують ефективність аеропонічних установок. Проходячи крізь рідину, вони викликають «пузиркування» розчину. Бульбашки лопаються і утворюють своєрідний туман. В такому стані корисні речовини із суміші легко та рівномірно проникають в корені.
У цього нововведення є відчутний недолік — значне підвищення температури рідини (до 40 °С). Щоб запобігти пошкодженню рослин, мікрокраплини доводиться охолоджувати до оптимальної t (20 °С) за допомогою спеціального пристрою, а це додаткові витрати.
Висновок
У регіонах з умовами непридатними (ґрунт, клімат) для вирощування окремих культур аеропоніка стане хорошою альтернативою. Особливо вигідно це для промислових масштабів овочівництва.
В індивідуальних господарствах така система застосовується більш активно, оскільки облаштування невеликої теплиці вимагає менших витрат і швидко окупається.
БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ