Усі аграрії зі стажем знають, що для досягнення максимальної врожайності зернових культур важливо дотримуватися прогресивної технології вирощування, що включає якісну підготовку посівного матеріалу та ґрунту, застосування ефективних засобів захисту від шкідників та хвороб, дотримання норм та термінів внесення добрив. У технологічному процесі аграрного виробництва забезпечення рослин належного живлення відіграє важливу роль, оскільки сприяє отриманню високих та стабільних урожаїв. Добрива для зернових об'єднують у дві великі групи: макро- та мікродобрива. До першої з них належать елементи живлення, що є основними будівельними блоками культур і у багатьох біологічних процесах, тому вони споживаються рослинами у підвищених кількостях.
Своєю чергою, макродобрива поділяються на прості та комплексні. Перші містять у своєму складі лише один макроелемент:
Добрива вносять у ґрунт перед посівом під час основної її обробки, період посівної компанії та при кореневому підживленні. При цьому важливо враховувати потреби кожної культури, особливості ґрунтової родючості та кліматичні умови її обробітку. Складні добрива містять кілька елементів живлення у збалансованих пропорціях.
В склад мікродобрив для зернових культур входять мікроелементи, необхідні рослинам у мінімальних дозах. Вони активують ферментні системи, беруть участь у фотосинтезі, метаболізмі, розподілі клітин, утворенні тканин та хлорофілу, транспорті цукрів, клітинному диханні. Їхній недолік або надлишок може призводити до зниження врожайності культур. Мікродобрива для зернових застосовуються при підготовці зерна до посіву, під час кореневого та позакореневого листового підживлення.
Під час вирощування озимих зернових аграрії застосовують кореневе та позакореневе підживлення рослин. Незалежно від зони вирощування першу проводять у фазі кущіння або напровесні при відновленні вегетації. Кореневе підживлення доцільне в початковий період зростання, у фазі виходу в трубку, колосіння і вважається основним. Однак при зниженні температури повітря та нестачі ґрунтової вологи поживні речовини (особливо азотні та фосфорні) погано засвоюються рослинами.
Комплексний агрохімічний аналіз ґрунту дозволяє встановити, яких поживних елементів не вистачає культур. Вони переважно засвоюють речовини через кореневу систему, меншою – листям. Оскільки в активну фазу зростання та колосіння їх запаси посилено знижуються, рекомендується поєднувати кореневе живлення з листовим. Останнє має свої особливості: відсутність міграції, що надійшли в рослини поживних елементів, необхідність точного дотримання їх концентрацій у розчинах, щоб уникнути пошкоджень листя. Більшість мікроелементів потрібна саме листовим пластинкам і стеблам рослин, тому позакореневе живлення є незамінним.
Вплив мікродобрив на зростання та розвиток зернових у різні фази вегетації
Культура |
Фаза вегетації |
Дія мікродобрива |
Середня норма внесення, л/га |
Озима та яра пшениця, озимий та ярий ячмінь, озиме жито |
Обробка насіння під час протруювання |
Стимулювання проростання насіння, формування розвиненої кореневої системи |
2,0 |
Кущіння |
Інтенсифікація фотосинтезу, формування генеративних пагонів та листового апарату |
1,0 |
|
Вихід у трубку |
Інтенсифікація фотосинтезу, формування листового апарату |
2,0 |
|
Молочно-воскова стиглість |
Підвищення якості зерна, інтенсифікація фотосинтезу |
1,0 |
Листове живлення не буде ефективним за наявності:
Через листя культурами швидко засвоюються азот у складі карбаміду, магній сірчанокислий, калій, проте позакореневе внесення сірки, фосфору та кальцію не буде ефективним. Обробку листя краще проводити при температурі не нижче двадцяти градусів, хорошій ґрунтовій вологості, безвітряній хмарній погоді вранці або ввечері.
Обробка надземної частини рослин розчином мікроелементів проводиться як додатковий прийом до основного внесення добрив. Некореневе підживлення зернових культур використовується:
Листове живлення економічно доцільне, оскільки потребує меншої кількості добрив при зниженні навантаження на ґрунт під час їх внесення. При цьому запускаються важливі фізіологічні процеси, що підвищують продуктивність фотосинтезу.
На кількість і якість врожаю зернових культур великий вплив мають умови їх вирощування, особливо при проходженні вегетувальними культурами критичних фаз розвитку, коли вони потребують поживних елементів (кущення, виходу в трубку, колошіння). У ці вегетаційні періоди незамінними будуть мікродобрива, що містять:
Зерновим культурам потрібні також цинк, молібден і кобальт, що активізують процеси їх нормальної життєдіяльності. Норма внесення мікроелементів при листовому підживленні розраховується, виходячи з біологічних особливостей культури, ґрунтово-кліматичних умов, застосовуваної системи землеробства. Поряд із простими мікродобривами сучасна технологія вирощування зернових передбачає використання і комплексних, що містять два або більше мікроелементів.
В осінній період рослини особливо потребують фосфорних та калійних добрив, тому їх вносять у ґрунт після її передпосівної обробки, у рядки – під час сівби у вигляді рідких комплексних сполук. Для забезпечення високої зимостійкості, кращого накопичення запасних речовин та засвоєння фосфору застосовуються добрива для зернових культур, що містять марганець, магній, бір, цинк у розрахунку 1–2 літри на гектар за два тижні до настання холодів
Обробка по листу проводиться при досягненні температури повітря до двадцяти градусів та спільному внесенні карбаміду і магнію (оскільки мікроелемент засвоюється в такому разі вдвічі швидше), а також сумісних з ними фунгіцидів та інсектицидів. Після відновлення вегетації у фазах виходу в трубку та колошіння проводять підживлення азотом, фосфором, сіркою та калієм. Сірка допомагає рослинам краще засвоювати азот. Препарати міді та бору застосовують у фазі колошіння з метою підвищити врожайність культур.
Компанія «Агріматко» в Україні надає можливість придбати добрива для зернових безпосередньо від виробника за доступною ціною. Фахівці компанії проконсультують вас з усіх питань, що цікавлять, допоможуть вдало вибрати необхідні препарати, виходячи з особливостей аграрного виробництва та ґрунтово-кліматичних умов регіону.
БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ