Види та класифікація бур'янів

Види та класифікація бур'янів

Види та класифікація бур'янів

15 / 04 / 2024

Кількість бур'янів, які зустрічаються як на звичайному городі, і на полі, величезна. Деякі з них виявляються особливо часто і завдають багато клопоту. Якщо вони ростуть на городі, потрібно раз у раз їх виривати або використовувати спеціальні препарати, щоб знищити. Для великих полів це лише обприскування, адже іншими способами проблеми не позбутися. Існують різні види бур'янів, і про них ми зараз детально поговоримо.

Види та класифікація бур'янів

Класифікація бур'янів: що потрібно знати про ці рослини

Бур'яни – це рослини, які ростуть і розвиваються в небажаних місцях, як правило, біля культурних посівів. Вони швидко розростаються, а насіння та коріння без проблем зимують, тому навіть видаливши їх у попередньому році, у поточному ви знову побачите їх на землі.

Перша класифікація видів бур'янів. Вони бувають:

  • - однорічні. Розмножуються найчастіше насінням, якого багато висівається наприкінці сезону, восени. У весняний період вони успішно проростають. До цієї групи належать еферми, ярі та озимі бур'яни. Їхній вегетаційний період складає лише кілька місяців. Особливо часто зустрічаються ярі. Озимих варто «чекати» восени, і вони дуже засмічують посіви пшениці та багаторічних трав;
  • - дворічні. Їх період вегетації триває 2 роки;
  • - багаторічні. Ключова особливість – це вміння зростати на тому самому місці 4+ років, якщо з ними не боротися. У цього різновиду бур'янів формується насіння, восени надземна частина гине, проте коріння продовжує розвиток. Розмноження буде і вегетативне, і насіннєве.

Далі розберемося, які бувають бур'яни по типу живлення. Це напівпаразитні, паразитарні та непаразитарні. Розглянемо кожен з них детальніше. Так, непаразитарні – це найбільша група бур'янів. Вони, своєю чергою, бувають одно- і багаторічні. Головна їхня характеристика – незалежність від інших рослин, адже вони мають власне харчування. Напівпаразитні можуть частково харчуватися від найближчих трав, коренеплодів, злакових. Вони, як правило, кріпляться до коріння та/або наземних частин і витягують з них поживні речовини. Паразитарні рослини можна зустріти не так часто, однак вони стають величезною проблемою як для городніх культур, так і для полів. Якщо вони оселяються на ділянці, боротьбу потрібно проводити якнайшвидше, адже наслідки можуть бути плачевними. Основна шкода, яку завдають такі рослини, – це нездатність до фотосинтезу.

Найпоширеніші бур'яни в Україні

Розглянувши класифікацію бур'янів, тепер ближче познайомимося з найпоширенішими в нашій країні. Тут також можна виділити 2 групи – однодольні та дводольні, адже від цієї класифікації залежить специфіка боротьби з ними.

Борщовик – небезпечний та агресивний

Мало знати, що таке бур'яни, потрібно також розуміти, як вони виглядають і чим небезпечні. Так, борщівник – один із дуже агресивних. Це велика, трав'яниста рослина, яка викликає сильні опіки, які довго не гояться. Цікаво, що за часів СРСР його культивували, проте дуже швидко стало ясно, що для нього властиве здичавіння та агресивне поглинання природних екосистем. Головна складність у тому, що ця реліктова рослина легко виживає навіть у складних умовах. Після скошування вона не гине, і наступного року дає поросль. І так триває, доки борщовик не зацвіте. Висота досягає 3-5 метрів, товщина стебла – 10 см. В Україні боротьба з цим бур'яном ведеться на державному рівні та має контролюватись органами управління всіх населених пунктів, незалежно від їхнього масштабу.

Кропива – користь та шкода

Кропива – це багаторічна трав'яниста рослина з потужним корінням і довгими гіллястими кореневищами. У висоту досягає 2 м, але лише за ідеальних кліматичних умов. При тому, що вона може бути корисною і навіть використовується для приготування різних страв, у саду та на городі є бур'яном, який дуже складно знищити. Дотик до кропиви призводить до появи характерних неприємних відчуттів – печіння та пухирів, що проходять з часом.

Кульбаба – символ весни та головний біль для саду та городу

Бур'яни – це не завжди біль та неприємні відчуття, як у перших двох випадках. Кульбаба, яка радує око рано навесні та активно використовується не тільки як ліки, але і як інгредієнт варення тощо, теж є бур'яном. Її яскрава зелень справді тішить око. Але після утворення насіння, що розлітається на великі відстані, кульбаба стає величезною проблемою. Такий активний спосіб посіву псує газон. Вона часто селиться на городах, пасовищах. Відрізняється живучістю, і навіть якщо в ґрунті залишиться невеликий корінець, він проросте. Кульбаба шляхом свого агресивного зростання, зокрема досить великої розетки та розвиненої кореневої системи, заважає зростанню підземних частин культурних рослин. Плюс вона буквально витягує живильні речовини з ґрунту. Якщо кульбаба займає велику площу, інші рослини на ній просто не зможуть нормально розвиватися, а тому хорошого врожаю не дочекатися.

Будяк польовий або колючий чортополох

Зустрічається скрізь, але у різних регіонах його назва може відрізнятись. Цей бур'ян «любить» родючі ґрунти з достатньою кількістю азоту. Є багаторічником, належить сімейству айстрових, максимальна висота – 120 см. Має потужну кореневу систему стрижневого типу із численними відростками. Стебло прямостояче, без листя (вони є тільки внизу). Їхні зубчасті краї яскраво-зелені. Цвіте у період з червня по жовтень. Весь цей час утворює кошики з дрібними язичковими квітами, які закриваються увечері, а також у дощову чи похмуру погоду. Схожість насіння зберігається до 20 років, коренева система дуже глибока, тому навіть за нестачі вологи цей бур'ян виживе, йому не страшні навіть сильні посухи. Небезпечний швидким поширенням та приглушенням культурних рослин, а також живучістю.

Яглиця звичайна

Багаторічна трав'яна рослина, яка здатна формувати суцільні чагарники. Її кореневище проникає на глибину до 40 см, а у вигляді куща може жити до 50 років. Небезпечна агресивним зростанням та захопленням території. Це досягається внаслідок потужної горизонтальної кореневої системи, яка здатна придушити інші рослини. Любить тінь та вологий ґрунт.

Мокриця або зірочник середній

Однорічник з дрібними білими квітами, що росте переважно біля житла та на городах. Цвіте активно протягом усього сезону плюс може не припиняти свій розвиток до пізньої осені. Може з бутонами йти під сніг, повністю надземна частина не відмирає. Навесні зростання та розвиток тривають. Є дуже злісним бур'яном для городу. У середньому дає за рік до 15000 насінин, що зберігають схожість протягом 5 років.

Види та класифікація бур'янів

Пирій повзучий – багаторічний злаковий бур'ян

Це бур'ян, з яким потрібно починати боротися відразу ж після виявлення, проте впоратися дуже складно. При цьому він є однією з найкращих кормових рослин. Його довге кореневищне повзуче коріння залягає на 5-15 см. Сходи з'являються із зерновок і бруньок пагонів, які розміщені під землею, приблизно в березні. Проросте за великого діапазону температур від +2 до +30. Засмічує зернові, зернобобові, овочеві, технічні та кормові трави.

Зазначимо, що цей тип бур'яну стійкий до негативного впливу довкілля. Помітивши пирій, поспішайте розпочати з ним боротьбу, адже він зашкодить корисним культурам. Якщо з ним нічого не робити, то він заповнить собою весь простір, адже розмножується корінням, яке без проблем зимує у ґрунті.

Берізка польова

Це багаторічна трав'яниста рослина з характерним кучерявим стеблом, а також повзучим кореневищем, що гілкується. Має великі квіти у формі дзвіночка рожевого, білого або фіолетового відтінку. На квітконосі можна побачити 1-3 квіткові бруньки. Цвіте з квітня до пізньої осені. Дуже агресивний бур'ян, який завдає серйозної шкоди сільському господарству.

Берізка поглинає поживні речовини, чим безпосередньо конкурує з культурними рослинами. Як результат – їх зростання та розвиток уповільнюються, урожай значно зменшується. Ще одна проблема – обплетення, що призводить до вилягання культур, утруднення з їх збиранням та, загалом, значною втратою товарного зерна.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com