Тонкощі посіву озимої пшениці

Тонкощі посіву озимої пшениці

Тонкощі посіву озимої пшениці

17 / 02 / 2021

Цілком природно, що термін сівби озимої пшениці має великий вплив на обсяг врожаю, розвиток, зростання, стійкість до різних шкідників. Доведено, що оптимальний для посіву озимих культур проміжок часу — це період з 25 вересня по 5 жовтня. Якщо провести процедуру вчасно, то рослини встигнуть розкущитися, сформують кореневу систему, пустять пагони та придбають стійкість до низьких температур.

Згадані вище строки майже завжди беруться за орієнтир в Україні при посівних роботах, культивації, щоб надалі збирати здоровий урожай. Якщо проводити засів набагато раніше, то рослини будуть занадто сильно кущитися, пустять пагони раніше, наберуть велику масу та будуть вразливі як до холодів, так і до шкідників.

Ще трохи про терміни та інші важливі нюанси

Проведення робіт у пізній період теж не дає особливо плідних результатів. Паростки в такому разі будуть мати не більше ніж три-чотири листки, що дуже мало, а коренева система не сформується повною мірою. У такому разі озима пшениця відстає в розвитку й не добирає з ґрунту необхідну кількість вологи, оскільки здебільшого займає верхній шар. Підсумками стануть малий урожай і низька стійкість до посухи.

Також важливо врахувати сорт рослини, вологість ґрунту. Якщо ж земля досить волога, то проводиться сівба за непарними попередніми культурами. На якість сходів впливає глибина загортання насіння.

Детальніше про ґрунт

Своєчасна підготовка ґрунту за стандартами теж має значення. Враховуйте:

  • сівозміну;
  • властивості ґрунту;
  • специфіку попередника;
  • відсоток засмічення.

Якщо ви перебуваєте в області з високою вологістю, то варто приділити більше часу боротьбі з бур'янами, внесенню добрив, оптимізації поживного процесу. А ось у посушливих районах доводиться боротися за збереження вологи.

Важливо поверхнево покращувати ґрунт, причому робити це найоптимальніше після дощів. Потрібно розпушувати землю, інакше на поверхні утворюються земляні «брилі», з якими потім доведеться боротися за допомогою додаткового проходу технікою. Це не тільки витрати на паливно-мастильні матеріали, а й погіршення якості ріллі, що веде до зниження майбутнього врожаю.

Глибина засіву

У посіві велику роль відіграє глибина – насіння повинні потрапити не у верхній, сухий шар, а в нижній, вологий. Це впливає на дружність сходів і потім на швидкість росту пагонів. При цьому, якщо засів відбувається в надмірно поглиблену борозну, є шанс поганого опору агрометеорологічним умовам і відмирання паростків. Оптимальним вважається занурення на 3 сантиметри.

Якщо на полях до цього знаходилися багаторічні трави, то їх прибирання необхідно провести за місяць до сівби. Після цього ведеться розпушування плугом на глибину до 12 сантиметрів, щоб підвищити якості ґрунту та стійкість озимих. Після зернобобових землю орють на 25 см. Надалі, з урахуванням активності росту бур'янів, проводиться додатковий обробіток.

Посів озимої пшениці на різних ґрунтах

Дотримуючись вимог, ви отримаєте дружні та повні сходи з розгалуженою кореневою системою й інтенсивним кущінням. У залежності від особливостей землі, пропонується різний ступінь засівання:

  • важкий ґрунт – 5 см;
  • середньосуглинний – 6 см;
  • легкий супіщаний – 7 см;
  • пересохливий – 8 см;
  • сухий – 9 см.

Також береться до уваги те, що кожен сантиметр поглиблення збільшує температуру середовища приблизно на 3 градуси. Якщо здійснювати посів на 4 сантиметри, а температура верхнього шару –25 °С, то на глибині вона складе 12 градусів.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com