Система обробки ґрунту є комплексом певних заходів з оброблення землі під культури в сівозміні. Завдання здійснюються відповідно до головних цілей у деякій послідовності. Тонкощі процесу варіюються в залежності від вирощуваних культур, місця в сівозміні, а також ґрунтово-кліматичних особливостей.
З урахуванням часу проведення виділяють три типи:
Будь-яка технологія необхідна для створення відповідних умов проростання зерен і розвитку кореневої системи рослини впродовж вегетації. Це дозволяє забезпечити формування великого та, що найголовніше, якісного врожаю.
Можна виділити чотири основні системи. Перша, традиційна, передбачає виконання полицевого орання з оборотом пласта. У цьому випадку утворюється чиста поверхня ріллі, а залишки рослини загортаються на глибину до 30 см.
Основні переваги традиційної обробки:
Але традиційна обробка має й певні недоліки. Наприклад, ця технологія створює так звану плужну підошву, яка є досить щільною. Це додаткова перешкода на шляху проникнення води в нижні шари ґрунту. Плугова підошва також значно ускладнює розвиток кореневої системи у глибині. Така технологія обробки не потрібна на ділянках, ґрунт яких схильний до пересихання або вітрової/водної ерозії. Як правило, ґрунт вимагає періодичного глибокого розпушування, не рідше одного разу на 3–4 роки.
Наступний вид системи обробки ґрунту – мінімальна. Мається на увазі поверхневий обробіток землі із застосуванням дискових агрегатів, а також рівномірного змішування рослинних залишків із шаром 15–28 см.
Основні переваги цієї системи:
Але потрібно враховувати, що важка техніка, що проходить по землі, сприяє ущільненню ґрунту. Одним із недоліків такої системи є обмежене застосування традиційних сівалок із невеликим тиском на сошник. Мінімальна обробка вимагає щоденного вирівнювання ґрунту, а також прикочування після посіву.
Ще одна система – стрічкова – передбачає вертикальну обробку смугами на глибині близько 15–17 см. Посів зернових виконується навесні або восени.
Переваги стрічкової системи обробки:
Така технологія відмінно показує себе на малородючих територіях з обмеженим орним шаром.
Цей вид системи обробки має й деякі недоліки. Наприклад, для внесення добрив восени даються стислі терміни. Не завжди застосування старих традиційних сівалок ефективне й допускається в цілому. Стрічкова технологія прибирає залишки культур із зон обробки. За один прохід можна вносити обмежену кількість гіпсу й вапна. Реалізація цієї системи обробки вимагає великих витрат на придбання спеціалізованого обладнання. Перед виконанням завдання обов'язково потрібно вирівняти землю за мікрорельєфом і нормалізувати рівень кислотності. При стрічковій обробці варто стежити за ущільненням ґрунту на шляхах пересувної техніки, зокрема на зволожених ділянках.
Нульова система передбачає посів зернових у необроблену землю. Для цього застосовуються спеціальні сівалки. Однією з особливостей є відсутність будь-яких інших механічних впливів на ґрунт.
Переваги:
Потрібно враховувати, що така технологія обробки дозволяє використовувати добрива, але застосування високих обсягів обмежено. Для цього потрібна спеціальна техніка. Кількість калію й фосфору, а також норма кислотності повинні бути вирівняні до обробки. Для виконання завдання необхідні спеціальні посівні машини з максимальним тиском сошника на землю, відповідно, реалізація потребує додаткових витрат. Технологія глибокого розпушування здійснюється через 5-6 років, оскільки за цей період відбувається істотне ущільнення. У посушливих регіонах рослинні залишки на поверхні ґрунту можуть викликати пожежу – з цим варто бути обережним.
Основні недоліки:
При виборі оптимальної системи обробки необхідно орієнтуватися на особливості природи та клімату у вашому регіоні. Також слід враховувати розмаїття ґрунту й фінансові можливості фермера, оскільки нові технології вимагають вкладень. При виборі стрічкової або нульової системи варто пам'ятати про обмеження в застосуванні ґрунтових гербіцидів для боротьби з бур'янами. У таких випадках потрібно використовувати речовини суцільної дії до та після виконання посівів, поки не зійшла основна культура. Серйозний хімічний і біологічний контроль над паразитами та хворобами забезпечує високий урожай, у першу чергу внаслідок збереження вологи у верхніх шарах ґрунту, зокрема в сухих регіонах.
БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ