Розпушування грунту - ефективність обробки культиватором

Розпушування грунту - ефективність обробки культиватором

Розпушування грунту - ефективність обробки культиватором

16 / 09 / 2020
Сьогодні багато фермерів відмовляються від оранки, віддаючи перевагу глибинному розпушуванню культиватором. Призвели до цього відразу кілька факторів: критична нестача вологи, зміни клімату, застосування інтенсивних агротехнологій. Обробка культиватором не призводить до втрати вологи, до того ж більш рентабельна, оскільки дозволяє економити паливо.

Обробка ґрунту культиватором: види та призначення агротехнічної операції

Сьогодні багато фермерів відмовляються від оранки, віддаючи перевагу глибинному розпушуванню культиватором. Призвели до цього відразу кілька факторів: критична нестача вологи, зміни клімату, застосування інтенсивних агротехнологій. Обробка культиватором не призводить до втрати вологи, до того ж більш рентабельна, оскільки дозволяє економити паливо.

Принципова відмінність

Різниця у способах обробки ґрунтів плугом і культиватором у тому, що перший передбачає підрізання й обертання пласта землі (часткове або повне). Відповідно, такий вплив призводить до втрати вологи, плюс вимагає більше енерговитрат для виконання.

Культиватор же призначений для знищення рослинних залишків і бур'янів, а також просто розпушує ґрунт, не обертаючи пласти. Такий вплив характеризується важливими перевагами перед оранкою:

 • дозволяє попередити втрату вологи;
 • захищає землю від ерозії;
 • перешкоджає утворенню кірки (завдяки наявності рослинних залишків).

До того ж культивація менш енергозатратна, що дозволяє вигідно заощаджувати на обробці ґрунту.

Особливості технології

Обробка ґрунту (без обертання пласта землі) культиватором різниться за глибиною на 3 види:

 1. Основну.
 2. Поверхневу.
 3. Спеціальну.

Під основною мається на увазі суцільна обробка культиватором. Це найбільш глибокий спосіб впливу, відомий як «глибинне розпушування».

Поверхневий обробіток передбачає розпушування ґрунту на глибину до 14 см. До цього способу належить звичайна культивація.

Спеціальний вид застосовується у специфічних виробничих умовах або під час використання специфічних агротехнічних технологій.

Характерні особливості глибинного розпушування

Ця технологія належить до безвідвальних способів обробітку та прийшла на зміну традиційній оранці. Особливо доцільно застосовувати глибинне розпушування на легких ґрунтах, коли потрібно:

 • перемішати з землею пожнивні залишки у великому обсязі;
 • підготувати поле до посіву культур, чутливих до ущільнення. До таких належать: ріпак, цукровий буряк, горошок;
 • розбити колію після трактора та збити ущільнення.

Глибина обробки культиватором становить близько 10-15 см (іноді й більше), цього достатньо для ефективного розпушування.

Важливо: на важких ґрунтах ця технологія забезпечує більш грубу структуру, ніж поверхневий вплив. З цієї причини можуть знадобитися додаткові проходи.

Різновиди культиваторів

Розрізняються ці агрегати на 3 основні види:

 1. Парові.
 2. Просапні.
 3. Спеціальні.

Парові – це агрегати, які використовуються при обробці перед посівом та догляді за парами. Навесні культивацію виконують на глибину загортання посівного матеріалу з метою загортання сходів бур'янів й ущільнення ложа для насіння. Показник нерівномірності може варіюватися в межах до 1 см, а висоти гребеня – до 4 см. При обробці нижні шари ґрунту не повинні бути винесеними на поверхню. З метою вирівнювання ґрунту й захисту вологи після суцільної культивації зябу та парів виконують боронування.

Просапні моделі використовують при обробці міжрядь з метою розпушування й видалення бур'янів (механічне прополювання).

Спеціальні культиватори використовуються для рослин, які передбачають особливий агротехнічний догляд. Зокрема, їх застосовують для обробки посівів цукрового буряка, баштанних, бавовни, садів і чайних плантацій.

Нюанси вибору

Ефективна обробка культиватором можлива тільки за умови, якщо агрегат підібраний правильно, відповідно до завдання, яке виконує. Тому при купуванні варто уважно ознайомитися з характеристиками обладнання. Також купувати культиватор потрібно з урахуванням умов експлуатації та призначення:

 • площа земель. Ця характеристика є визначальною при виборі ширини захоплення обладнання. Так, для великих площ купувати маленькі агрегати недоцільно. Обробіток поля в цьому випадку потребує більшого числа проходів трактора, що призводить до підвищеної витрати палива;
 • вид обробки;
 • особливості ґрунтів;
 • рельєф місцевості.

Важливо: обов'язково слід враховувати параметри трактора. Конкретна модель культиватора підбирається з урахуванням потужності й ваги с/г машини, типу кріплення. Наприклад, існують спеціальні моделі для мінітракторів, оскільки звичайні агрегати вони можуть не потягнути.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com