Порівняльна характеристика та головні особливості різних типів фунгіцидів

Порівняльна характеристика та головні особливості різних типів фунгіцидів

Порівняльна характеристика та головні особливості різних типів фунгіцидів

11 / 07 / 2023

Хімічний захист культурних рослин від грибкових хвороб вважається найефективнішим у практиці аграрного виробництва. У разі невикористання фунгіцидів більша частина врожаю і, відповідно, прибутки від його реалізації повністю втрачаються. Тому задля запобігання ураженню рослин патогенними грибками або усунення таких заражень варто використовувати препарати системної та контактно-системної дії, які відрізняються механізмами впливу на збудників, ступенем фунгіцидної активності, рівнем ризику появи у грибкових організмів толерантності до фунгіцидів. Задля правильного вибору препарату, побудови ефективної стратегії захисту культурних рослин і їх диференційованого застосування потрібно розбиратись у хімічній структурі цих засобів. У статті ми розглянемо особливості та механізм дії таких поширених фунгіцидів, як карбоксаміди, триазоли, стробілурини, та визначимо, як правильно вибрати потрібний препарат.

Фізико-хімічні властивості та механізм дії карбоксамідів

 Карбоксаміди є інгібіторами грибкової інфекції другого покоління з яскраво вираженими гідро- та ліпофільними характеристиками. Вони поглинаються рослинною кореневою системою та потрапляють у клітину крізь її оболонку. Поступово розчиняючись у клітинному соку та пересуваючись флоемою, препарат захищає від збудників сірої та сітчастої плямистості, ринхоспоріозу, септоріозу нові паростки та сформовані органи. 

Активними речовинами карбоксамідів, представлених у формі суспензії, є: 

- піразол-карбоксаміди, що знищують збудників іржі, септоспоріозу, сітчастої плямистості, рамуляріозу, проникаючи всередину дихального ланцюга;

- біксафен;

- пентіопірад.

Вони діють комплексно та пролонговано проти грибів класів Базидіоміцети, Аскоміцети, Дейтероміцети, пригнічуючи проростання спор та міцелію та практично не впливаючи на культурні рослини. Обприскувати фунгіцидами їхні надземні частини варто на початковому етапі розвитку, що дозволить уникнути зниження врожайності та зрідження посівів. 

Механізмом дії карбоксамідів є здатність пригнічувати клітинне дихання методом інактивації ферменту сукцинатдегідрогенази, що спричиняє порушення транспорту електронів у комплекс II мембрани мітохондрій. Фунгіциди цього класу позитивно впливають на культури, які обробляються ними, підвищуючи фотосинтетичну активність і поліпшуючи розвиток кореневої системи, вегетативної маси. 

Фізико-хімічні особливості та механізми дії триазолів

Найбільшою групою фунгіцидів, здатних знищувати міцелій і спори грибів класів Базидіоміцети, Аскоміцети, які спричинюють септоріоз і фузаріоз, є триазоли. Їхня дія базується на спроможності пригнічувати біосинтез ергостерину в грибкових клітинних мембранах, викликаючи специфічну реакцію в системі «рослина – живитель – чинник патогенезу». Обприскуючи культури на початковій стадії їх розвитку, треба намагатися використовувати робочий розчин протягом доби після його приготування. Крім того, необхідно утриматися від обробки посівів чи насаджень перед дощем або за умови підвищеної вологості повітря. Триазоли не здатні пригнічувати проростання уредоспор і конідій.

За фізико-хімічними властивостями ці фунгіциди є гідролітичними та термічно стабільними речовинами, добре розчинними в органічних сполуках. За умови дотримання дози обробки триазоли не проявляють фітотоксичної активності, розкладаючись у ґрунті протягом кількох днів. Оскільки вони не розчиняються у воді, здатні зберігатися в ній досить довго, особливо тетраконозол. Представники цього класу фунгіцидів демонструють тривалу дію проти таких грибкових хвороб, як парша, сітчаста плямистість, септоріоз, сіра гниль. 

Активними речовинами триазолів є:

- дифеноконазол, ефективний для протруювання посівного насіння або оброблення посівних площ;

- епоксиконазол (діє на уражені грибком вегетативні органи);

- метконазол (спричиняє потовщення листя, тим самим гальмує розвиток патогену);

- пенконазол (пригнічує біологічний синтез стеролів);

- тебуконазол (відрізняється лікувально-профілактичними властивостями);

- ципроконазол (характеризується швидким всмоктуванням рослинними коренями та листками, специфічно діючи на деякі грибки). 

Механізм дії триазолів базується на пригніченні утворення спор і послабленні поширення хвороби, здатності протидіяти проникненню патогену в рослину. Найпопулярнішими препаратами цієї групи є:

- «Флутриафол», який запобігає утворенню клітинної оболонки та розвитку гіф міцелію аскоміцетів і базидіоміцетів, діючи системно;

- «Тетраконазол», що пригнічує біосинтез стеринів, тим самим захищає зернові культури;

- «Пропіконазол», який запобігає утворенню спор грибка.

Постійне використання триазолів спричиняє розвиток резистентності грибків, тому варто застосовувати комбіновані фунгіциди.

Фізико-хімічні властивості та механізми дії стробілуринів

Стробілурини – це комплекс синтетичних речовин (А і В) з високою біологічною активністю, що діють на восковий наліт листя рослини, проникаючи в її тканини. Використання фунгіциду на ранніх стадіях інфікування посівів попереджає ріст конідій та міцелію, запобігає спороутворенню методом пригнічення мітохондріального дихання клітин патогенної мікрофлори. Проте треба пам’ятати, що тривале застосування стробілуринів може спричинити появу стійкості грибків. Для нормальної вегетації оброблюваної фунгіцидом культури варто застосовувати препарат в умовах достатнього зволоження ґрунту й повітря при оптимальній температурі середовища. 

Фізико-хімічними властивостями стробілуринів є стабілізація у воді, гідроліз із підвищенням pH розчину, недостатність фотолізу. Найпоширеніші активні речовини цієї групи фунгіцидів представлені:

- азоксистробіном, який є аналогом природних метаболітів та пригнічує мітохондріальне дихання клітин;

- пираклостробіном із контактною глибинною дією, яка блокує енергетичне забезпечення клітини;

- димоксистробіном, що характеризується системною дією та високою ефективністю запобігання хворобам ріпаку ярого та озимого;

- фамоксадоном, що блокує поширення патогенів, запобігаючи розвиткові низки хвороб картоплі, соняшника, цибулі, винограду.

Механізмом дії стробілуринів є пригнічення клітинного дихання фітопатогенів. Бувши активними антиспорулянтами, ці фунгіциди запобігають виникненню плям інфекції після зараження. Щоб не допустити розвитку стійкості грибків до дії стробілуринів, рекомендується не проводити понад однієї-двох обробок протягом вегетаційного сезону, причому інтервал між ними повинен становити не менше ніж два тижні. 

Критерії вибору фунгіциду

Захист від патогенних грибів не буде результативним у разі неправильного вибору або використання препарату. Водночас потрібно враховувати його ефективність щодо виявленого патогену, вплив природно-кліматичних умов, застосування технології вирощування культури. За принципами дії такі препарати поділяються на три групи:

- системного впливу на всю рослину;

- локально-системні, здатні проникати в тканини культури й пересуватись у міжклітинниках;

- контактного впливу, які діють у місці контакту з рослинним організмом і використовуються для профілактики розвитку захворювання. 

Фунгіциди можуть застосовуватися з профілактичною та знищувальною метою, що варто враховувати під час вибору препарату. У першому випадку використання засобу запобігає появі та розвиткові фітопатогену з утворенням захисного бар'єра, що сприяє збереженню врожаю та уникненню витрат енергетичних запасів рослинами на боротьбу зі збудником хвороби. Знищувальна дія фунгіциду полягає в лікувальній спроможності рухатися до місця ураження рослини інфекційним агентом та знешкоджувати його. 

Треба пам’ятати, що найефективнішими є комплексні препарати, до складу яких входять дві та більше активних речовини. Пояснюється це тим, що до однокомпонентних дешевих фунгіцидів із часом у збудників таких хвороб, як іржа бура та стеблова, септоріоз, фузаріоз, виникає резистентність, що спричиняє ураження ними рослин. Крім того, ефективність підібраного препарату буде низька в разі неправильного його використання. Тому варто ретельно дотримуватися інструкції, зокрема не обробляти засобом поля під час вітру чи дощу.

У нашому магазині представлені фунгіциди від відомих виробників засобів захисту рослин, що відрізняються оптимальним співвідношенням ціни та якості. Якщо у вас виникли питання, обов’язково зверніться до наших експертів – заповніть спеціальну форму на сайті або зателефонуйте їм. Вони проконсультують щодо вибору найефективнішого фунгіциду в конкретних умовах вирощування культури. Вдалий вибір препарату для захисту рослин забезпечить збереження врожаю та сприятиме отриманню вами гідних прибутків.

 

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com