Норма висіву соняшнику в Україні

Норма висіву соняшнику в Україні

Норма висіву соняшнику в Україні

02 / 08 / 2021

Густота рослин – фактор, який впливає на врожайність соняшнику. Щоб результат прибирання полів був задовільним, необхідно дотримуватися норм висіву. До кожного гібриду виставлені певні вимоги, дотримання яких сприяє оптимальному розвитку рослин високої якості. Ті чи інші різновиди по-своєму реагують на зміну норм, наприклад, загущеність, що обумовлено унікальною генетичною природою та специфічною адаптацією до умов навколишнього середовища.

Рекомендований обсяг висіву в більшості випадків – 40–80 тис. одиниць на 1 га. Густота стояння має бути 35–65 тис. на 1 га. На кінцевий результат сильно впливають тип ґрунту та інші особливості зони вирощування.

Формула для визначення норми

Густоту стояння соняшника розраховують наступним чином: погонні метри/ширина міжряддя. Наприклад, 10 000 (1 га)/0,7 (поширений параметр) = 14 286. Далі підраховують кількість рослин у ряді, довжина якого становить 14,28 м. Це число взяли з прикладу. Результат відображає кількість рослин на 1 га. Однак враховуйте те, що польова схожість при несприятливих умовах навколишнього середовища нижче лабораторної на 20–25%.

Важливо: при боронуванні гине до 15% рослин та стільки ж при міжрядній культивації. З огляду на сказане, норму висіву збільшують на 20–40%. Оптимізувати витрати можна за рахунок застосування сучасних агротехнологій та техніки, а купувати насіння слід тільки у виробників і офіційних дистриб'юторів (не через численних посередників).

Чи потрібно проводити тестове пророщення та як це зробити

Отримавши партію насіння, уважно вивчіть інформацію на етикетці. Рекомендації виробника краще взяти до уваги для отримання високої врожайності. Після вивчення інформації рекомендуємо провести тестове пророщування, яке відображає силу росту рослин. Для цього знадобляться 4 ємності з кришками або листами зі скла чи пластику, фільтрувальний папір і темне тепле місце. Насіння соняшника пророщують при температурі від 20 до 30 °С.

Етапи тестової технології:

  1. Укладання паперу до ємності після попереднього змочування водою.
  2. Розподіл насіння (по 100 одиниць).
  3. Перекриття заготівель декількома шарами зволоженого фільтрувального паперу.

Не використовуйте воду у великій кількості, зайву рідину злийте. Однак під час всього періоду пророщування папір має бути вологим.

Енергію зростання оцінюють на 3 добу, через 2–5 днів – стан посівного матеріалу в усіх ємностях. Підраховують кількість пророслого насіння в кожній партії, складають всі числа та ділять на 4.

Приклад: (97 + 92 + 95 + 94) / 4 = 94,5%.

Важливо: напередодні тесту насіння прогрівають протягом 10 днів при температурі +30 °С. Після проведення експерименту не поспішайте викидати ємності, які використовували, і документи на товар, а також його залишки до наступного сезону. Рекомендуємо складати акти посівів на полях. При виявленні некондиційного насіння або при розщепленні рослин на різних полях пред'являйте претензії постачальнику. Для цього і потрібні документи на товар.

Особливості посіву в жарких регіонах

При посушливих кліматичних умовах норми зменшують до 25–40 тисяч/1 га, коректують їх також при вирощуванні:

  • в степовій зоні – від 40 000 до 80 000;
  • при умовах зрошення – від 80 000 до 100 000;
  • в лісостепу – від 80 000 до 100 000.

При роботі з насінням низькорослих та швидкостиглих гібридів соняшника норми зменшують до 80 000.

Корисно: відомі селекційні компанії продають вже протравлений матеріал, розфасований у мішках за ПО. Одна посівна одиниця в середньому розрахована на 2,5 га. В ній близько 150 000 насінин.

Підписатися на наші новини та акції

БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ

ua en ru
Головний офіс компанії м.Вишневе, Київська обл., вул. Чорновола, 45
agrimatco.ukraine@agrimatco-eu.com