Обробку посівного матеріалу проводять, щоб збільшити показники врожайності. Для цього використовують протруйники, або спеціальні хімічні та біологічні речовини. Вони забезпечують стійкість до хвороб, шкідників та сприяють стимуляції росту.
Використання протруйників ー важлива складова сучасного аграрного виробництва. За їх допомогою вдається уникнути втрат врожаю на 40-55%. При цьому в останні роки активно практикують поєднання біологічних та хімічних протруйників.
Протруювання ー це перший етап захисту рослини від хвороб та шкідників, за допомогою якого можна зберегти третю частину врожаю. Існує багато різноманітних препаратів, які поєднують для максимальної ефективності. Так, наприклад, для захисту від грибкових захворювань знадобляться фунгіциди, проти шкідників ー інсектициди.
Протруйники зерна наносяться на очищене від луски й пилу насіння. Це пов’язано з тим, що посівний матеріал поглинає багато препарату. Обробка поділяється на декілька типів: мокра, суха, напівсуха та зі зволоженням. У кожного варіанта є свої переваги та недоліки. Зокрема, сухий спосіб більш простий у виконанні, проте дає порівняно невисоку ефективність.
На сьогодні найкращими вважаються не одно-, а багатокомпонентні протруйники. Це препарати, що містять більше однієї діючої речовини, за рахунок чого забезпечують більш якісний захист від широкого спектру негативних факторів. Проте при приготуванні розчину важливо чітко дотримуватися інструкції та пропорцій, вказаних виробником.
Щоб встановити сумісність двох типів протруйників, спочатку були проведені дослідження. Для агровиробників є особливо актуальним питання спільної взаємодії біологічних та хімічних препаратів на розвиток та врожайність. Зокрема, переваги від їх поєднання протестували на посівах сої в с. Городище, Чернігівської області, у 2019 році.
Дослід проводився в наступних умовах:
Дослідження проводились у регіоні з помірним континентальним кліматом, теплим літом та м’якою зимою. Це сприятливі умови для вирощування середньостиглих сортів сої. Для досліду використовували протруйники насіння, отримані шляхом поєднання фунгіцидних та інсектицидних препаратів.
Саме такі склади є обов’язковими для обробки посівного матеріалу, адже вони забезпечують комплексний захист. Для дослідження використовували фунгіцидний протруйник «Систіва», призначений для профілактики захворювань листя, та двокомпонентний системний «Гаучо Плюс 466».
Хімічне протруювання провели за 10 діб до інокуляції, щоб дати насінню добре просохнути. При цьому сумісність хімічних та біологічних препаратів перевірили заздалегідь. Безпосередньо перед посівом провели інокуляцію за допомогою препаратів «Ризолік Топ», «Оптимайз 400», «ХайКот Супер».
Для вивчення ефективності взаємодії хімічних та біологічних протруйників порівнювали дані по готовому урожаю, а також спостерігали за процесом росту рослини в період вегетації та оцінювали розвиток бульбочкових бактерій у ризосфері. Результати досліду показали такі наслідки:
За результатами дослідження виявилося, що поєднувати хімічні та біологічні протруйники справді вигідно ー це позитивно впливає не тільки безпосередньо на врожайність, але й на зростання рослини. Проте багато залежить і від погодних умов та рівня вологи. Зокрема, в посушливих регіонах показники будуть нижчими.
Таким чином, комбінувати протруйники для зернових ー наразі це поширена практика серед українських аграріїв. Дослідження показують, що такий метод дійсно збільшує ефективність обробки й допомагає отримати гарний урожай. Проте важливо правильно поєднувати хімічний протруйник та інокулянт.
Головна проблема полягає в тому, що хімікати дають токсичний вплив на корисні бактерії. З урахуванням цього важливо забезпечити ефективну профілактику появи кореневої гнилі та бактеріозу. Розглянемо головні способи, що допоможуть досягти мети.
Таким чином, можна мінімізувати контакт між живими бактеріями та протруєним хімічними препаратами зерном. Але доведено, що обробка саме посівного матеріалу дає найкращі результати, адже в такому випадку потрібно менше мікробної біомаси.
Якщо використовувати одночасно фунгіциди та інсектициди, можна зменшити кількість життєздатних клітин ризобій. Їхнє виживання на рослині в цілому залежить від багатьох факторів, вони дуже чутливі навіть до хлорованої води з підвищеним вмістом важких металів.
Тому перед тим, як використовувати хімічні протруйники разом з біологічними, важливо впевнитися, що їхні компоненти сумісні між собою. Перелік рекомендованих для комбінації продуктів, що не впливають негативно на мікроорганізми, вказаний в інструкції виробника. Проте варто враховувати, що тестування проводять з оригінальними препаратами, а не аналогами.
Є всього 4 рекомендованих методи обробки для спільного використання препаратів:
Багато виробників сьогодні додають до складу препаратів екстендери. Це спеціальні речовини, що підвищують показники виживання мікроорганізмів для зручної обробки за кілька місяців до засівання.
Наприклад, можна брати препарати з меншими показниками токсичності.
Продумати способи для максимального збереження корисних мікроорганізмів та мікрофлори ґрунту дуже важливо. Відновлення останньої може розтягнутися на дуже багато років.
Важливим питанням є також сумісність різних речовин між собою. У лабораторних умовах не завжди виходить встановити, що той чи інший препарат негативно впливає на корисні мікроорганізми. Наразі науковці працюють над отриманням стійких до впливу пестицидів штамів бактерій.
Поєднання хімічних та біологічних протруйників насіння ー перспективна методика захисту від негативних факторів, що сприяє підвищенню врожайності. Таким способом вдається підвищити стійкість рослин.
Але варто пам’ятати, що незбалансоване або надмірне використання хімічних речовин призводить до загибелі корисних мікроорганізмів та порушення мікрофлори ґрунту. Тому наразі є потреба у використанні екологічних аграрних технологій, тим більше що у представників сільського господарства в ЄС уже вимагають застосовувати заходи для збереження родючості полів.
БУДЬТЕ В КУРСІ ОСТАННІХ ПОДІЙ І ВИГІДНИХ АКЦІЙ ВІД НАШОЇ КОМПАНІЇ