НЕОНІКОТИНОЇДНІ ІНСЕКТИЦИДИ НЕГАТИВНО ВПЛИВАЮТЬ НА ЗДОРОВ’Я КОМАХ-ЗАПИЛЮВАЧІВ

Неонікотиноїдні інсектициди негативно впливають на здоров’я комах-запилювачів

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ріверсайді виявили, що вплив широко використовуваного інсектициду неонікотиноїду негативно впливає на здоров’я та роботу джмелів. Це може мати серйозні наслідки для групи запилювачів.

Джмелі є «робочими конячками» в світі комах-запилювачів, граючи ключову роль як у природних, так і в сільськогосподарських екосистемах. Різноманітні культури в значній мірі залежать від запилення, наприклад:

  • помідори;
  • чорниця;
  • лугова конюшина.

Джмелі – швидкі, вони дуже ефективні при транспортуванні пилку з однієї квітки на іншу. На відміну від медоносних бджіл, колонії джмелів виникають щороку за допомогою однієї королеви, що створює гніздо, кількість особин в якому досягає до 400.

«Королева відповідає за популяцію джмелів, і якщо вона вмирає через вплив штучних стресів, сотні важливих запилювачів перестануть існувати», — заявив доцент ентомології, який очолює групу дослідників, Холліс Вудард.

Згідно з попередніми дослідженнями, інсектициди, в тому числі неонікотиноїди, впливали на зниження кількості запилювачів. Зазвичай вони застосовуються для захисту насіння, але вони забруднюють ґрунт – місце, де зимують джмелі, та проникають в рослинні тканини, включаючи пилок та нектар.

Іншим стресовим чинником для популяції джмелів є зниження квіткового розмаїття, обумовлене веденням сільськогосподарських робіт та іншими глобальними змінами.

«Джмелі збирають пилок з різних видів рослин, змішана дієта підтримує розвиток колонії джмелів краще, ніж харчування, що включає пилок з однієї квітки», — зазначив пан Вудард.

Команда доцента ентомології протестувала вплив тимчасового або постійного впливу неонікотиноїдів та харчування пилком одного виду квітки на загальний стан, активність та здатність створювати здорові гнізда джмеля-королеви.

Результати дослідження показали, що джмелі-королеви були набагато менш активні та в шість разів частіше гинули під час тривалого (37 днів) впливу пестициду. Ті, що вижили, відклали тільки третину яєць.

Харчування пилком квіток одного виду також негативно вплинуло на появу нових виводків джмелів. Країни-члени Європейського союзу нещодавно погодилися заборонити їх застосування на всіх полях до кінця 2018 року по причині серйозної небезпеки, яку вони представляють для популяції бджіл.